Իսպանիայի իշխանությունները հանդես են գալիս Իսրայելի նկատմամբ Եվրամիության միջոցառումները պահպանելու օգտին, չնայած հրեական պետության և պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման միջև վերջին պայմանավորվածություններին։ Այս մասին հայտարարել է թագավորության արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսը՝ Լյուքսեմբուրգում ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը ժամանելուն պես։
«Մենք շատ հեռու ենք այն ամենից, ինչ ցանկանում ենք՝ վերջնական խաղաղությունից, մշտական հրադադարից, մարդասիրական օգնության [մատակարարումներից], <...> [երկու պետությունների սկզբունքի վրա հիմնված] կարգավորման հեռանկարից», - նշել է դիվանագետը։ Նրա կարծիքով, «ներկայումս անհրաժեշտ է պահպանել պատժամիջոցները» հրեական պետության նկատմամբ։
Սեպտեմբերին Եվրոպական հանձնաժողովը առաջարկել է միջոցառումների մի ամբողջ փաթեթ ընդունել Իսրայելի նկատմամբ՝ Գազայի հատվածում նրա գործողությունների կապակցությամբ։ Փաթեթի շրջանակներում առաջարկվում է կասեցնել ԵՄ-ի և Իսրայելի միջև Ասոցացման համաձայնագրի որոշ առևտրային դրույթների գործողությունը, մասնավորապես՝ զրկել իսրայելական ապրանքներին եվրոպական շուկա արտոնյալ մուտքի իրավունքից։

Spain has expressed its support for maintaining European Union measures against Israel, despite recent agreements between the Jewish state and the Palestinian militant group Hamas. This was stated by Spain’s Foreign Minister José Manuel Albares upon arriving at a meeting of EU foreign ministers in Luxembourg.
“We are far from achieving everything we want—final peace, a permanent ceasefire, humanitarian aid, [and] a two-state solution,” the diplomat said. According to him, “it is currently necessary to uphold sanctions” against Israel.
In September, the European Commission proposed a full package of measures against Israel in response to its actions in the Gaza Strip. The package includes suspending certain trade provisions of the EU-Israel Association Agreement, particularly revoking preferential access for Israeli goods to the European market.