Թուրքիան, որպես Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի երաշխավորներից մեկը, շարունակում է խորհրդակցություններ իրականացնել այլ երկրների հետ՝ տարածաշրջանում միջազգային կայունացման ուժերին մասնակցելու վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է TRT Haber հեռուստաալիքը՝ հղում անելով հանրապետության պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին:
«Թուրքիան՝ որպես կրակի դադարեցման համաձայնագրի չորս երաշխավոր երկրներից մեկը, շարունակում է դիվանագիտական և ռազմական խորհրդակցությունները մյուս երկրների հետ՝ կապված Գազայում ստեղծվող միջազգային կայունացման ուժերին մասնակցելու հարցի շուրջ», - ասել են աղբյուրները։ Նրանք հավելել են, որ այդ կազմավորումներին կվերապահվեն անվտանգության ապահովման, պարեկության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության, մարդասիրական օգնության տրամադրման, սահմանների անվտանգության ապահովման, կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման վերահսկման խնդիրներ։
Իշխանամետ Hürriyet թերթը ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իսրայելը դեմ է միջազգային կայունացման ուժերի կազմում թուրքական զինվորականների մասնակցությանը։
Սեպտեմբերի 29-ին Սպիտակ տունը հրապարակել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «համապարփակ ծրագիրը», որը միտված էր Գազայում հակամարտության կարգավորմանը։ Փաստաթուղթը բաղկացած է 20 կետից և նախատեսում է, մասնավորապես, անկլավում ժամանակավոր արտաքին կառավարման ներդրում և այնտեղ միջազգային կայունացման ուժերի տեղակայում։ Հոկտեմբերի 9-ին Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելի և ծայրահեղական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ներկայացուցիչները Եգիպտոսում կայացած խորհրդակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել՝ խաղաղ ծրագրի առաջին փուլի վերաբերյալ։

Turkey, as one of the guarantor countries of the ceasefire agreement in the Gaza Strip, continues consultations with other countries regarding participation in international stabilization forces in the region, TRT Haber reported, citing sources in the Turkish Ministry of Defense.
“Turkey, as one of the four guarantor countries of the ceasefire agreement, continues diplomatic and military consultations with other countries on participation in the forming international stabilization forces in Gaza,” the sources said. They added that these forces would be tasked with ensuring security, patrolling, protecting civilian infrastructure, providing humanitarian aid, securing borders, and monitoring compliance with the ceasefire.
The pro-government newspaper Hürriyet earlier reported that Israel opposes the participation of Turkish forces in the international stabilization units.
On September 29, the White House released a “comprehensive plan” by U.S. President Donald Trump aimed at resolving the conflict in Gaza. The document contains 20 points, including the introduction of temporary external administration in the enclave and the deployment of international stabilization forces. On October 9, Trump stated that Israeli representatives and the radical Palestinian movement Hamas had reached agreements on the first phase of the peace plan following consultations in Egypt.