Եկեղեցու դեմ արշավը գրավում է նորանոր ամոթալի բարձունքներ․ Ռումինիայի հայոց թեմը խստորեն դատապարտել է ՀՀ իշխանությունների նման գործելակերպը։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև․
«Վրդովված սրտով ենք հետևում Հայրենի մեր երկրում իրադարձությունների անցանկալի, ամոթալի, բայց նաև կանխատեսելի զարգացումներին: Մեր Սուրբ Եկեղեցու դեմ նախաձեռնված արշավը գրավում է նորանոր ամոթալի բարձունքներ՝ խախտելով օրինականության պահանջները, անցնելով նաև ազգային մեր կյանքում գործող չգրված օրենքների և բարոյականության բոլոր սահմանները:
Մեզ համար խորապես մտահոգիչ է ականատեսը լինել ժողովրդավարական բարեփոխումների հայտ ներկայացրած ՀՀ իշխանությունների կողմից՝ տարվույս հոկտեմբեր 15-ին Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Մկրտիչ եպս. Պռոշյանի և թեմի քահանաների նկատմամբ անհամաչափ, անպատշաճ և թատերականացված ուժի կիրառմանը: Հայոց Եկեղեցու հոգևորականների դեմ հարուցված քրեական գործերն ու դատավարության ընթացքը բազմաթիվ տագնապներ և հարցեր են հարուցում թե՛ իրենց աննախադեպությամբ, և թե՛ դրանց ընթացքի արդարության և թափանցիկության առումով:
Այս դժվարին օրերին մենք միասնաբար կանգնած ենք Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողքին, մեր հոգևոր եղբայրների և մեր հավատացելոց կողքին, զորացնելու մեր Եկեղեցու առաքելությունը, հեռու վանելու մեզանից ամեն պառակտում և ամրապնդելու սերն ու միաբանությունը՝ ի շահ մեր ազգի և պետականության:
Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին՝ առաջնորդվելու արդարության, թափանցիկության և օրինականության սկզբունքներով և հանձնառությամբ՝ հանդեպ հավատքի ու հայրենասիրության այն անխախտ արժեքները, որոնք դարեր շարունակ ամրացրել ու պահպանել են մեր ժողովրդին:
Խստորեն դատապարտում ենք ՀՀ իշխանությունների նման գործելակերպը և մեր աղոթքն ու եղբայրական զորակցությունը հայտնում Արագածոտնի բարեջան առաջնորդ Գերշ. Տ. Մկրտիչ եպս. Պռոշյանին և թեմի քահանայից դասին, ինչպես նաև ամիսներ շարունակ կալանքի մեջ գտնվող Գերշ․ Տ․ Միքայել արք․ Աջապահյանին, Գերշ․ Տ․ Բագրատ արք․ Գալստանյանին և բոլոր քաղբանտարկյալներին՝ վերստին հորդորելով. «Հույսով ուրախացեք, նեղության համբերեցեք, հաճախակի աղոթեցեք» (Հռոմ 12:12)»:

Антицерковная кампания достигает новых позорных высот. Об этом говорится в заявлении Армянской епархии Румынии, которая решительно осудила подобные действия властей Армении.
«С возмущёнными сердцами мы следим за нежелательными, постыдными, но и предсказуемыми событиями на нашей родине. Кампания, развязанная против нашей Святой Церкви, достигает новых позорных высот, нарушая требования законности, а также переходя все границы неписаных законов и морали, действующих в нашей национальной жизни.
Мы глубоко обеспокоены тем, что становимся очевидцами несоразмерного, неуместного и показного применения силы властями Армении, заявившими о необходимости демократических реформ, в отношении предстоятеля Арагацотнской епархии, епископа Мкртича Прошяна и священнослужителей епархии 15 октября.
Возбужденные против священнослужителей Армянской Церкви уголовные дела и ход судебного разбирательства вызывают многочисленные опасения и вопросы как с точки зрения их беспрецедентности, так и с точки зрения справедливости и прозрачности разбирательства.
В эти трудные дни мы едины с Его Святейшеством Гарегином II, Католикосом всех армян, с нашими духовными братьями и верующими, чтобы укрепить миссию нашей Церкви, изгнать из нас все разделения и укрепить любовь и единство на благо нашего народа и государственности.
Призываем власти Республики Армения руководствоваться принципами справедливости, прозрачности и законности, а также приверженностью незыблемым ценностям веры и патриотизма, которые веками укрепляли и сохраняли наш народ.
Мы решительно осуждаем подобные действия властей Армении и выражаем наши молитвы и братскую поддержку великодушному Предстоятелю Арагацотна, Его Преосвященству епископу Мкртичу Прошяну и духовенству епархии, а также Его Преосвященству архиепископу Микаэлу Аджапаяну, Его Преосвященству архиепископу Баграту Галстаняну, которые уже несколько месяцев находятся в заключении, и всем политзаключенным, еще раз призывая их: «утешайтесь надеждою; в скорби будьте терпеливы, в молитве постоянны» (Послание к римлянам 12:12), - говорится в заявлении епархии.