Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ընդունել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության նորանշանակ ղեկավար Սատու Կոյվուին։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահը շնորհավորել է տիկին Կոյվուին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ընդգծելով, որ առաքելության գործունեությունը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունության և անվտանգության ապահովման գործում։
Նա նշել է, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքը զգալի ներդրում է ունեցել լարվածության նվազեցման և խաղաղ միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ։ Նախագահը նաև պատրաստակամություն է հայտնել իր աջակցությունը ցուցաբերել առաքելությանը՝ դրա արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու նպատակով։
Սատու Կոյվուն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և վստահության համար՝ նշելով, որ մեծ պատիվ է ստանձնել այս առաքելության ղեկավարումը նման կարևոր ժամանակահատվածում։ Նա ընդգծել է, որ շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ առաքելության արդյունավետությունն ապահովելու և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը նպաստելու համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության դերը Հայաստանի համար բարդ ժամանակաշրջանում՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի համատեքստում։
Նշվել է նաև, որ առաքելության գործունեությունը կարևոր է Հայաստանի քաղաքացիների համար, որոնք բարձր են գնահատում դրա դերը սահմանամերձ բնակավայրերում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում։ Կարևորվել է նաև արդեն ընթացող խաղաղության գործընթացը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու անհրաժեշտությունը։

Президент Армении Ваагн Хачатурян принял новоназначенного руководителя миссии наблюдателей Европейского Союза Сату Койву. Об этом сообщили в аппарате президента.
Глава государства поздравил Койву с вступлением в должность и пожелал ей успешной работы, подчеркнув, что деятельность миссии имеет важное значение для обеспечения стабильности и безопасности в приграничных районах Армении.
Он отметил, что за последние четыре года работа миссии внесла существенный вклад в снижение напряжённости и формирование более мирной обстановки. Президент также выразил готовность оказывать всестороннюю поддержку для повышения эффективности её деятельности.
Сату Койву, в свою очередь, поблагодарила за приём и доверие, отметив, что считает большой честью возглавить миссию в столь важный период. Она подчеркнула намерение продолжать прилагать все усилия для укрепления мира и повышения эффективности работы миссии в регионе.
В ходе встречи стороны особо подчеркнули значимость миссии наблюдателей ЕС в нынешний непростой для Армении период, в том числе в контексте шагов, направленных на установление мира в регионе.
Также было отмечено, что деятельность миссии высоко оценивается гражданами страны, особенно в приграничных населённых пунктах, где она способствует обеспечению безопасности и стабильности. Подчёркнута и необходимость доведения текущего мирного процесса до успешного завершения.