Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ընդունել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության նորանշանակ ղեկավար Սատու Կոյվուին։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահը շնորհավորել է տիկին Կոյվուին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ընդգծելով, որ առաքելության գործունեությունը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունության և անվտանգության ապահովման գործում։
Նա նշել է, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքը զգալի ներդրում է ունեցել լարվածության նվազեցման և խաղաղ միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ։ Նախագահը նաև պատրաստակամություն է հայտնել իր աջակցությունը ցուցաբերել առաքելությանը՝ դրա արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու նպատակով։
Սատու Կոյվուն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և վստահության համար՝ նշելով, որ մեծ պատիվ է ստանձնել այս առաքելության ղեկավարումը նման կարևոր ժամանակահատվածում։ Նա ընդգծել է, որ շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ առաքելության արդյունավետությունն ապահովելու և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը նպաստելու համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Եվրամիության դիտորդական առաքելության դերը Հայաստանի համար բարդ ժամանակաշրջանում՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի համատեքստում։
Նշվել է նաև, որ առաքելության գործունեությունը կարևոր է Հայաստանի քաղաքացիների համար, որոնք բարձր են գնահատում դրա դերը սահմանամերձ բնակավայրերում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում։ Կարևորվել է նաև արդեն ընթացող խաղաղության գործընթացը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու անհրաժեշտությունը։

Armenian President Vahagn Khachaturyan received the newly appointed head of the European Union Observer Mission, Satu Koivu, the Presidential Office reported.
The president congratulated Koivu on assuming her responsible position and wished her success, emphasizing that the mission’s work is important for ensuring stability and security in Armenia’s border regions.
He noted that the work carried out over the past four years has significantly helped reduce tensions and foster a peaceful environment. President Khachaturyan also expressed his readiness to provide support to the mission to ensure its effective functioning.
Satu Koivu expressed gratitude for the reception and trust, stating that it is a great honor to lead the mission during such a critical period. She emphasized her commitment to continuing all efforts to ensure the mission’s effectiveness and contribute to strengthening peace in the region.
During the meeting, both sides highlighted the importance of the EU Observer Mission for Armenia during a challenging period, in the context of steps being taken to establish peace in the region.
It was also noted that the mission’s work is significant for Armenian citizens, who highly value its role in ensuring security and stability in border communities. The necessity of completing the ongoing peace process was also emphasized.