Համաշխարհային բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը հայտարարել է, թե Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի իր տնտեսությունը: «Երբ տնտեսության եկամուտների 30 տոկոսը ստացվում է 1 ճյուղից` շինարարությունից, իսկ արտահանման ծավալների 40 տոկոսը հանքարդյունաբերությունն է, տնտեսությունը վտանգված է։ Եթե Հայաստանը ցանկանում է վերադառնալ նախկինում արձանագրված աճին, պետք է դիվերսիֆիկացնի տնտեսությունը։ Դա մեխանիկորեն չի արվում եւ պահանջում է բիզնես միջավայրի բարելավում ու լրջագույն ներդրումներ տրանսպորտային ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքներում, ինչպես նաեւ որակյալ աշխատուժ»,- հայտարարել է Վարուդակիսը՝ «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով հարցին, թե որքանով է Հայաստանի համար վտանգավոր իրավիճակը, երբ 2009թ. վերջին Հայաստանի պետական պարտքը կհասնի 3 միլիարդ դոլարի, իսկ 2010թ. ավարտին՝ 3,5 միլիարդի, եւ կկազմի Հայաստանի տնտեսության համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մոտ 50 տոկոսը, Վարուդակիսը պատասխանել է. «Գոյություն չունի կախարդական կամ ունիվերսալ ցուցանիշ` 50 կամ 60 տոկոս։ Ցանկացած երկրի համար կան արտաքին պարտքի թույլատրելիությունը պայմանավորող մի շարք գործոններ։ Նախ, դա երկրի տնտեսական աճի տեմպերն են, որոնք հնարավորություն կտան հարկային եկամուտներ հավաքագրելով մարել արտաքին պարտքը։ Հաջորդ գործոնը՝ տնտեսության դիվերսիֆիկացիան եւ մրցունակությունն է, եւ անկասկած` հարկային վարչարարության արդյունավետությունը»:

Руководитель Ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис заявил, что Армения должна диверсифицировать свою экономику. «Когда 30% дохода экономика получает от одной отрасли – строительства, а 40% экспорта обеспечивает горнорудная промышленность, это означает, что экономика в опасности. Если Армения желает возвратиться к достигнутому ранее двузначному росту, то должна диверсифицировать экономику. Это не делается механически — требуются улучшение бизнес-среды и серезнейшие инвестиции в инфраструктуру транспортных и информационных технологий, как и квалифицированные кадры», — сказал Варудакис в интервью, данном радио «Свобода».
Отвечая на вопрос, насколько опасна ситуация для Армении, учитывая то обстоятельство, что к концу 2009-го года внешний долг страны составит 3 млрд. долларов, а к завершению 2010-го года – 3,5 млрд. долларов, что составит почти 50% ВВП, Варудакис ответил так: «Не существует волшебного или универсального показателя 50% или 60%. Для любой страны есть ряд факторов, обуславливающих разрешаемость внешнего долга. Во-первых, это темпы экономического развития, которые позволят покрыть долги за счет налоговых поступлений. Следующий фактор – это диверсификация и конкурентоспособность экономики. Ну и без сомнения – эффективность налогового администрирования».