Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է ուժեղացնել օղու արտադրության եւ վերահսկողությունը, եւ չարաշահումների կանխարգելման միջոցառումները: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ Հայաստանի վարչապետը դեկտեմբերի 1-ին այցելել է «Original distillery company» օղու գործարան՝ գնահատել ՀՀ վարչապետի հանձնարարականների կատարումը, որ վերաբերում էր ներկրողների եւ առաքիչների արդյունավետ գործունեությանը, տեղական արտադրության խթանմանը:
Շրջայցից հետո վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, մասնավորապես ասել է, որ իր փետրվարյան հանդիպումը ներկրողների հետ տալիս է դրական արդյունքներ: «Առաջինը, մենք նվազեցնում ենք օղու ներմուծման ծավալները եւ ունենում ենք սեփական արտադրություն. ստեղծվել է 80 աշխատատեղ, եւ գործարանն ընդլայնվելու է` աշխատողների քանակը հասցնելով մինչեւ 200-ի: Երկրորդը, շուկայում մրցակցությունը բերելու է նրան, որ օղու որակը Հայաստանում բարձրանալու է, իսկ դա կարեւոր է, որովհետեւ գործ ունենք մեր քաղաքացիների առողջության հետ»,- նշել է Սարգսյանը:
Արտասահմանյան բրենդները տեղական արտադրողների կողմից կրկնօրինակելու դեմ կառավարության քայլերի մասին լրագրողներից մեկի հարցին ի պատասխան, ՀՀ վարչապետը նշել է, թե Տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովը ստանում է նման ահազանգեր: «Մշակվում է նոր ռազմավարություն, որը, մի կողմից, պետք է ակտիվացնի հանձնաժողովի գործունեությունը, մյուս կողմից` պետք է ներկայացվեն օրենսդրական նոր նախաձեռնություններ, որոնց համաձայն` հնարավորություն կտրվի հանձնաժողովին նման չարաշահումների դեպքում ոչ միայն պատժամիջոցներ կիրառել, այլեւ կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել, որպեսզի մարդկանց մտքով չանցնի խաբեության ճանապարհով, սպառողներին թյուրիմացության մեջ դնելով, իրենց անորակ արտադրանքը վաճառել` ձեւացնելով, թե իբր վաճառում են հայտնի բրենդներ»:

Правительство Армении намерено ужесточить контроль над производством и реализацией водки, как и активизировать мероприятия по предотвращению злоупотреблений на водочном рынке. Об этом заявил премьер Тигран Саркисян. Из управления по информации и связям с обшественностью правительства Армении Новости Армении — NEWS.am сообщили, что Тигран Саркисян 1-го декабря посетил водочный завод Original distillery company, чтобы оценить качество выполнения данных им же указаний, касающихся повышения эффективности деятельности импортеров и поставщиков, как и стимулирования местного производства.
После осмотра производства, отвечая на вопросы журналистов, премьер, в частности, сказал, что его февральская встреча с импортерами стала давать положительный результат. «Во-первых, мы уменьшаем объем импорта водки и развиваем собственное производство – создано 80 рабочих мест и завод должен расшириться, доведя численность работников до 200 человек. Во-вторых, конкуренция на рынке приведет к тому, что качество водки в Армении повысится, что важно, потому что имеем дело со здоровьем наших граждан», — сказал, в частности, премьер.
На вопрос одного из журналистов о борьбе правительства с подделкой местными производителями иностранных брендов, премьер ответил, что Комиссия по экономической конкуренции РА получает подобные сигналы. «Разрабатывается новая стратегия, призванная, с одной стороны, активизировать деятельность комиссии, ну а с другой, посредством новых законодательных инициатив представлять комиссии возможность при подобного рода злоупотреблениях не только применять санкции, но и осуществлять упреждающие мероприятия. Все эти меры должны быть направлены на то, чтобы люди и не помышляли обманным путем, введя потребителя в заблуждение, продавать свою некачественную продукцию, создавая видимость продажи известных брендов», — заявил Тигран Саркисян.