Թուրքիայի կողմից բռնազավթված Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգմանը նվիրված միջոցառում է տեղի ունեցել Կիպրոսում։
Kibris Postasi կայքի փոխանցմամբ՝ մարտի 17-ին, Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քյոնիգը Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգման առթիվ միջոցառում է կազմակերպել, որին մասնակցել են Կիպրոսի հայերը, հույները եւ թուրքերը։
Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քյոնիգն իր խոսքում նշել է, թե չկա այլոց նկատմամբ ավելի կարեւոր հարգանքի ձեւ, քան նրանց ժառանգությունը պահպանելը՝ շեշտելով, որ միջոցառմանը մասնակցում են կղզու բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները։
Նշենք, որ խոսքը հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մասին է, որը կառուցվել է 8-րդ դարում։ Այն գործել է մինչեւ 1963-ը, սակայն հայերի հեռանալուց հետո այն անտերության էր մատնվել։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի եւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կողմից 2006-2013 թվականներին տեղի է ունեցել Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգումը։

На оккупированной Турцией части Кипра состоялась мероприятие, посвященное восстановлению армянского монастырского комплекса.
Как сообщает Kibris Postasi, 17 марта посол США Джон Кениг организовал мероприятие в честь восстановления армянского монастырского комплекса, в котором  приняли участие армяне, греки и турки.
Выступая на мероприятии, посол отметил, что нет более важного проявления уважения к другим, чем охрана наследия. Американский дипломат подчеркнул, что в мероприятии участвуют представители всех общин острова.
Отметим, что речь об армянской церкви Сурб Аствацацин, построенной в8-м веке. Церковь действовала до 1963г, однако после ухода армян церковь оказалась в запустении. В рамках программы развития ООН и Агентства международного развития США в 2006-2013 годах были проведены работы по реконструкции церкви.