Թուրքիայի կողմից բռնազավթված Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգմանը նվիրված միջոցառում է տեղի ունեցել Կիպրոսում։
Kibris Postasi կայքի փոխանցմամբ՝ մարտի 17-ին, Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քյոնիգը Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգման առթիվ միջոցառում է կազմակերպել, որին մասնակցել են Կիպրոսի հայերը, հույները եւ թուրքերը։
Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քյոնիգն իր խոսքում նշել է, թե չկա այլոց նկատմամբ ավելի կարեւոր հարգանքի ձեւ, քան նրանց ժառանգությունը պահպանելը՝ շեշտելով, որ միջոցառմանը մասնակցում են կղզու բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները։
Նշենք, որ խոսքը հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մասին է, որը կառուցվել է 8-րդ դարում։ Այն գործել է մինչեւ 1963-ը, սակայն հայերի հեռանալուց հետո այն անտերության էր մատնվել։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի եւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կողմից 2006-2013 թվականներին տեղի է ունեցել Կիպրոսի թուրքական հատվածում գտնվող հայկական վանական համալիրի վերանորոգումը։

An event devoted to the restoration of an Armenian monastic complex, which is located in the Turkish sector of Cyprus, was held on the island.
US Ambassador to Cyprus John Koenig on Monday organized an event dedicated the renovation of the monastic complex, and the event brought together the Armenians, Greeks, and Turks of the island, Kibris Postasi website of Cyprus reported.
In his remarks, Ambassador Koenig noted that there is no other more important form of respect for other people than preserving their heritage.
The aforesaid Armenian monastic complex is the Surp Asdvadzadzin (St. Mary’s) Church, which was built in the 8th century. It functioned until 1963, but once the Armenians left, it was left to its fate.
The Armenian monastic complex, however, was renovated between 2006 and 2013, and by the efforts of the United Nations Development Programme (UNDP) and the United States Agency for International Development (USAID).