Իրանը դեմ է տարածաշրջանում արտասահմանյան խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը: Այդ մասին այլսր՝ հուլիսի 18-ի մամուլիսի ասուլիսին հայտարարեց է Հայաստանում Իրանի իսլամական հանրապետութան արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամադ Ռեիսին:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահների տեղաբաշխման հնարավորությունը՝ իրանացի դիվանագետը հայտարարեց, որ պաշտոնական Թեհրանը նմանատիպ նախաձեռնությանը դեմ է: Նրա խոսքով՝ հարցի լուծումը կախված է Հայաստանից, Ադրբեջանից եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից: «Սակայն ես վստահ եմ, որ օտար օժերի տեղակայումը սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգությանը: Վառ օրինակ են Իրաքն ու Աֆղանստանը», - հայտարարեց դեսպանը:
Միեւնույն ժամանակ, դեսպանն ընդգծեց, որ Իրանը դեմ է տարածաշրջանում ցանկացած բռնության: Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծմանը կողմ է հանդես գալիս եւ ռազմական գործողությունների վերսկսումը քիչ հավանական է  համարում:

YEREVAN. – Iran stands against deployment of peacekeepers in the region, Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Reisi said.
Commenting on the possible deployment of peacekeepers in the Karabakh conflict zone, Reisi said that official Tehran opposes the initiative. He is convinced the solution of conflict depends on Armenia, Azerbaijan and OSCE Minsk Group.
“However, I am sure that deployment of external forces will threaten regional stability, and the example is Iraq and Afghanistan,”he said during a press conference on Friday.
At the same time, Ambassador Reisi said his country is against any violence in the region and stands for peaceful settlement of Karabakh conflict and considers unlikely resumption of hostilities.