Ռուսաստանաբնակ հայ գործարար, ծնունդով արցախցի Լեւոն Հայրապետյանին առաջադրված մեղադրանքները շինծու են, դրանց համար ոչ մի հիմք չկա, իսկ Ռուսաստանի Դաշնության օրենքը պահանջում է, որ նման հիվանդներին կալանքի տակ չեն պահում: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Լեւոն Հայրապետյանի ընկեր Արթուր Սաֆարյանը:
«Ինչպես եւ նախկինում Լեւոն Հայրապետյանի փաստաբանները համոզված են, որ առաջադրված մեղադրանքների համար ոչ մի հիմք չկա: Ի դեպ, այս հոդվածները նախատեսում են մինչեւ տասը տարվա ազատազրկում, բայց նրանք մոռանում են, որ ըստ ՌԴ օրենքի՝ նման հիվանդին չպետք է պահել կալանքի տակ: Հիմա փաստաբաններն այս ուղղությամբ աշխատում են, որ խափանման միջոց կալանքը փոխվի»,- ասաց նա:
Արթուր Սաֆարյանի խոսքով՝ արդեն հարցաքննվել է «Սիստեմա ԱՖԿ» ընկերության սեփականատերը, որը հերքել է բոլոր մեղադրանքները: Հարցին՝ արդյոք հայ բարերարն էլ է հարցաքննվել՝ ընկերը պատասխանեց. «Ես տեղյակ չեմ, բայց մեղադրանք ներկայացնելիս նաեւ ցուցմունք պետք է տալ: Այնպես որ կարծում եմ, որ տվել է»:
Նշենք, որ փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանի փոխարեն այս պահին գորխով զբաղվում է Սամվել Կարախանյանը: Մոսկվայում են նաեւ Լեւոն Հայրապետյանի եղբայրն ու եղբոր որդին:

Concocted charges have been brought against Russian-Armenian businessman and benefactor Levon Hayrapetyan, who is originally from the Nagorno-Karabakh Republic.
Hayrapetyan’s friend Artur Safaryan told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“Hayrapetyan’s attorneys are convinced that there is no basis for the charges. Incidentally, these articles stipulate up to ten years in prison, but they are forgetting that pursuant to the RF [Russian Federation] law, such an ill person should not be kept in custody. Now, the attorneys are working towards commuting the restraining order of arrest,” Safaryan specifically added.
Levon Hayrapetyan, 65, was detained in a Moscow airport on July 15, and subsequently arrested. On Thursday, July 24, the Russian Federation Investigation Committee brought two criminal charges against him; the charges are embezzlement or misuse, and money laundering.