Ադրբեջանական դիվերսիայի հետեւանքով հուլիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի պաշտպանական դիրքերից մեկում զոհված 19-ամյա Խաչատուր Բադասյանի հուղարկավորությունը տեղի կունենա այսօր՝ հուլիսի 28-ին. նրան հուղարկավորելու են զինվորական կարգով: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Տավուշի մարզի Հաղթանակ համայնքի ղեկավար Վահրամ Շառոյանը:
«Դին երեկ ցերեկն են բերել: Գյուղում փոքրիկ գերեզմանոց ունենք՝ Եռաբլուրի նման, որտեղ մեր կռված տղաներն են թաղված, հենց նրանց կողքին էլ Խաչատուրինն է լինելու: Ամբողջ ծախսը պաշտպանության բանակն է հոգացել, հոգեհանգստին էլ իր գնիդ հրամանատարն էլ եկել, այսօր էլ Պաշտպանության բանակից են մարդիկ գալու»,- ասաց գյուղապետը:
Նրա խոսքով՝ հակառակորդի գնդակն անմիջապես Խաչատուրին չի դիպչել, ընկել է կողքին, որի բեկորներից էլ զինվորը վնասվածքներ է ստացել եւ զոհվել:
«Հայրն ու հորեղբայրն էլ Ռուսաստանից եկել են, ամբողջ գյուղն իրենց կողքին է, ինչով կարող ենք, օգնում ենք»,- ավելացրեց Վահրամ Շառոյանը:
Նշենք, որ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հետմահու «Արիության մեդալով» պարգեւատրել է 19-ամյա զինծառայողին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ծիծեռնակաբերդում ռազմական բուհերի լեյտենանտներին սպայական վկայականների հանձնման արարողության ժամանակ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ հուլիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը  Հայաստանի հյուսիս-արեւելյան սահմաններում եւ Արցախի Հանրապետության շփման գծում մի քանի ուղղություններով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված դիվերսիոն -հետախուզական գործողությունները կանխելիս հայկական կողմից մեկ զինծառայող է զոհվել, երկուսը՝ վիրավորվել։

The burial service for Khachatur Badasyan will take place on Monday, and he will be laid to rest in military fashion.
Vahram Sharoyan, the prefect of Haghtanak village—where Badasyan is originally from—of Armenia’s Tavush Region, told the aforementioned to Armenian News-NEWS.am.
“We have a small cemetery in the village, where our [village’s fallen] fighters are buried. Khachatur’s [grave likewise] will be right there next to them,” Sharoyan added.
In his words, the bullet, which was shot by the Azerbaijanis, had fallen next to Badasyan, and he had died from the fragments of this bullet.
Nagorno-Karabakh Republic (NKR), or Artsakh, President Bako Sahakyan had signed a decree. Accordingly, NKR Defense Army Private Khachatur Badasyan, 19, was posthumously awarded with the “For Courage” Medal for his bravery shown during the protection of the NKR state borders.
Armenia Minister of Defense Seyran Ohanyan had stated that one military serviceman (Khachatur Badasyan) had died and two others were wounded while driving back the adversary’s sabotage-intelligence operations, in the early morning hours on July 26, at the northeastern borders of Armenia and on the Line of Contact of NKR, in several directions.