Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեից 450 կմ հեռավորության վրա գտնվող Քենա քաղաքում թռչուն են բռնել, որին կասկածում են Ֆրանսիայի օգտին լրտեսության մեջ: Տեղի բնակիչներից մեկը արագիլի թաթին նկատել է էլեկտրոնային սարքավորում եւ այդ մասին հաղորդել է իշխանություններին: Քաղաքի անվտանգության ծառայության ղեկավարը ստուգել է թռչնին ու հաստատել, որ դա ընդամենը ֆրանսիական թռչունաբանների կողմից տեղադրված սարքավորում է, որով նրանք հետեւում են թռչունների տեղաշարժին:
Ընդ որում, ինչպես նշում է «The Independent»-ը, «լրտեսական առաքելությունն» ամեն դեպքում տապալվելու էր: «Ցուցիչը շարքից դուրս էր եկել անմիջապես այն բանից հետո, երբ թռչունը հատել էր ֆրանսիական սահմանը»,- հայտնել է քաղաքի անասնաբուժական ծառայության ղեկավար Այման Աբդալան:
Հետաքրքիր է, որ գլխավոր անասնաբույժը, ինչպես նաեւ պաշտոնական իշխանությունները, ենթադրյալ հանցագործին անվանել են կարապ, այն դեպքում, երբ լուսանկարներում արագիլ է պատկերված, հաղորդում է NEWSru.com-ն:
Արագիլի վրայից լրտեսության մեղադրանքները հանել են: Այնուամենայնիվ, թռչունը մնացել է ոստիկանությունում, քանի որ նրա ազատ արձակման համար անհրաժեշտ է իշխանությունների համապատասխան թույլտվությունը: Թե երբ այն կլինի, հայտնի չէ: Չի նշվում նաեւ, թե ինչ պայմաններում են պահում թռչունին եւ ինչպիսին է նրա զգացողությունը, հաղորդում է «Lenta.ru»-ն:
Կենդանիները հաճախ են հայտնվում անվտանգության ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում: 2010թ. Եգիպտոսի իշխանությունները հայտարարեցին, որ Կարմիր ծովում զբոսաշրջիկների վրա հարձակված շնաձկները «իսրայելական գործակալներ» են: Իսկ 2013թ. հուլիսին Թուրքիայում արադարացրել էին բազեին, որի մարմնում մեկ ամբողջ տարի չիպեր էին փնտրում:

В городе Кене, в 450 километрах от столицы Египта Каира, была поймана птица, подозреваемая в шпионаже в пользу Франции. Один из местных жителей увидел у аиста на лапе электронное устройство и сообщил об этом властям. Глава службы безопасности города проверил птицу и заключил, что это всего лишь датчик, используемый французскими орнитологами для отслеживания маршрутов миграции пернатых.
Впрочем, как отмечает The Independent, «шпионскую миссию» в любом случае ждал провал. «Датчик вышел из строя после того как птица пересекла французскую границу», - рассказал глава ветеринарной службы города Айман Абдалла.
Интересно, что главный ветеринар, так же как официальные власти, называл мнимого преступника лебедем, в то время как на фотографиях изображен аист, сообщает NEWSru.com.
Подозрения в шпионаже с аиста были сняты. Тем не менее, птица осталась в полиции, так как для ее освобождения необходимо специальное разрешение властей. Когда оно будет выписано, не сообщается. Также не указывается, в каких условиях содержится птица и как она себя чувствует, передает «Лента.Ру».
Животные нередко становятся жертвами мнительности служб безопасности. В 2010 году власти Египта заявляли, что акулы, нападавшие на туристов в Красном море, являются
«агентами Израиля». А в июле 2013 года власти Турции оправдали пустельгу, у которой целый год искали вживленные в тело чипы.