Երեւանում հոկտեմբերի 21-ին բացվել է երկօրյա կոնֆերանս՝ «Եվրոպայում պայքարը խտրականության, այլատյացության եւ անհանդուրժողականության դեմ» թեմայով (ֆոտոռեպորտաժ):
Կոնֆերանսին մասնակցելու համար հայկական մարաքաղաք են ժամանել ԵԽնգլխավոր քարտուղար Տորբյորն Յագլանդը, ԵԽ, ԵԱՀԿ, ԱՊԼ մարմինների ներկայացուցիչներ:
Զուգահեռաբար «Մարիոթ» հյուրանոցի մոտ, որտեղ ընթանում է կոնֆերանսը, քաղաքացիների նախաձեռնությամբ բողոքի ակցիա է տեղի ունենում: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Հելսինքյան ասոցիացիայի ղեկավար Միկա Դանիելյանը, ակցիայի նպատակն է ցույց տալ Եվրոպայի ղեկավարներին Հայաստանում նման կոնֆերանսների անցկացման անթույլատրելիությունը ՝ իրավապաշտպանների եւ քաղաքացիների վրաճնշման առկայության պայմաններում: Դանիելյանի գնահատմամբ՝ «դա ցինիզմ է»:
Դիմելով կոնֆերանսի մասնակիցներին՝ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի համար ԵԽ ՆԿ-ում նախագահելու ժամանակաշրջանում առաջնային են այնպիսի բացասական երեւույթների դեմ պայքարը, ինչպիսին են այլատյացությունն ու խտրականությունը: Եվրոպական կառույցներից մեծ մասի ներկայացուցիչների մասնակցությունը կոնֆերանսին եւս մեկ անգամ ապացուցում է խնդրի արդիականությունը, ընդգծել է նախարարը: Նրա խոսքով՝ գլոբալիզացիայի պայմաններում հարցն էլ ավելի է կարեւորվում, իսկ ատելություն եւ խտրականություն սերմանելու ձգտումները լուրջ մատահրավերներ են: «Հանդուրժողականություն չի նշանակում համակերպվել նրա հետ, ինչի հետ չի կարելի համակերպվել»,-հայտարարել է Նալբանդյանը:
Նախարարի ելույթի ժամանակ դահլիճ են ներխուժել ցուցարարները՝ պաստառներով: ԱԳ նախարարի եւ դրան հաջորդած ԵԽ գլխավոր քարտուղար Տորբյորն Յագլանդի ելույթներից հետո ակցիայի մասնակիցները դահլիճում են թողել պաստառները եւ հեռացել:

В Ереване 21 октября открылась двухдневная конференция «Борьба в Европе с дискриминацией, ксенофобией и нетерпимостью» (фоторепортаж).
Для участия в конференции в армянскую столицу прибыли генсек СЕ Торбьорн Ягланд, представители органов СЕ, ОБСЕ, Лиги арабских государств.
Параллельно перед зданием отеля «Мариотт», где заседает конференция, проходит по инициативе граждан акция протеста. Как заявил журналистам руководитель Хельсинкской ассоциации Армении Мика Даниелян, цель акции – показать представителям Европы недопустимость проведения подобных конференций в Армении в условиях наличия давления на граждан и правозащитников. По оценке Даниеляна, «это цинизм».
Обращаясь к участникам конференции, глава МИД Армении Эдвард Налбандян напомни, что борьба с такими негативными явлениями как дискриминация и ксенофобия в числе приоритетов Армении в период председательства в КМ СЕ. Участие в конференции большого числа представителей европейских структур показывает актуальность проблемы, отметил министр. По его словам, в условиях глобализации, когда благодаря интернету информация становится доступна в короткое время многим миллионам людей, вопрос приобретает еще большую важность, а попытки сеять рознь и ненависть являются серьезными вызовами. «Толерантность не означает мириться с тем, чем нельзя мириться», - заявил Эдвард Налбандян.
Во время выступления министра в зал вошли участники акции с плакатами. После выступления главы МИД и последовавшего выступления генсека СЕ Торбьорна Ягланда участники акции оставили в зале плакаты и покинули его.