Երեւանում հոկտեմբերի 21-ին բացվել է երկօրյա կոնֆերանս՝ «Եվրոպայում պայքարը խտրականության, այլատյացության եւ անհանդուրժողականության դեմ» թեմայով (ֆոտոռեպորտաժ):
Կոնֆերանսին մասնակցելու համար հայկական մարաքաղաք են ժամանել ԵԽնգլխավոր քարտուղար Տորբյորն Յագլանդը, ԵԽ, ԵԱՀԿ, ԱՊԼ մարմինների ներկայացուցիչներ:
Զուգահեռաբար «Մարիոթ» հյուրանոցի մոտ, որտեղ ընթանում է կոնֆերանսը, քաղաքացիների նախաձեռնությամբ բողոքի ակցիա է տեղի ունենում: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Հելսինքյան ասոցիացիայի ղեկավար Միկա Դանիելյանը, ակցիայի նպատակն է ցույց տալ Եվրոպայի ղեկավարներին Հայաստանում նման կոնֆերանսների անցկացման անթույլատրելիությունը ՝ իրավապաշտպանների եւ քաղաքացիների վրաճնշման առկայության պայմաններում: Դանիելյանի գնահատմամբ՝ «դա ցինիզմ է»:
Դիմելով կոնֆերանսի մասնակիցներին՝ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի համար ԵԽ ՆԿ-ում նախագահելու ժամանակաշրջանում առաջնային են այնպիսի բացասական երեւույթների դեմ պայքարը, ինչպիսին են այլատյացությունն ու խտրականությունը: Եվրոպական կառույցներից մեծ մասի ներկայացուցիչների մասնակցությունը կոնֆերանսին եւս մեկ անգամ ապացուցում է խնդրի արդիականությունը, ընդգծել է նախարարը: Նրա խոսքով՝ գլոբալիզացիայի պայմաններում հարցն էլ ավելի է կարեւորվում, իսկ ատելություն եւ խտրականություն սերմանելու ձգտումները լուրջ մատահրավերներ են: «Հանդուրժողականություն չի նշանակում համակերպվել նրա հետ, ինչի հետ չի կարելի համակերպվել»,-հայտարարել է Նալբանդյանը:
Նախարարի ելույթի ժամանակ դահլիճ են ներխուժել ցուցարարները՝ պաստառներով: ԱԳ նախարարի եւ դրան հաջորդած ԵԽ գլխավոր քարտուղար Տորբյորն Յագլանդի ելույթներից հետո ակցիայի մասնակիցները դահլիճում են թողել պաստառները եւ հեռացել:

YEREVAN. – A two-day Conference on Combating Racism, Xenophobia and Intolerance in Europe opened in Yerevan on Monday (photo).
Thorbjørn Jagland, Secretary General of the Council of Europe, representatives of the Council of Europe, OSCE and the League of Arab States are participating in the conference.
Meanwhile, civic activists are holding a protest action in front of Marriott Armenia where the conference is held. Head of the Helsinki Association Mika Danielyan told reporters that the goal of the action is to show Europe inadmissibility of holding such conference in Armenia amid pressure on citizens and human rights defenders.
Addressing the participants of the conference, Armenian FM Edward Nalbandian recalled that the combat against negative phenomena such as discrimination and xenophobia are among priorities of Armenia’s presidency of the Committee of Ministers. Participation of large number of European structures’ representatives speaks about the urgency of the issue, he noted.
In the context of globalization, when information is available to millions of people thanks to the internet, the question becomes even more important and attempts to sow discord and hatred are serious challengesm, he added.
“To tolerate does not mean to put up with what can not be tolerated,” Nalbandian emphasized.
During his speech, the protesters entered the conference hall carrying banners. After the speech of the Foreign Minister and the subsequent report of the CoE Secretary General Thorbjørn Jagland, the protesters left the hall. The conference is closed to the media.