Օբամայի վարչակազմի լռությունը Ալիեւին կանաչ լույս է տվել: Այս մասին ասված է ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է կազմակերպության ֆեյսբուքյան էջում: Նրանում մասնավորապես ասվում է.
«Վաշինգթոնում Ալիեւի ջերմ ընդունելությունից ընդամենը մի քանի ժամ անց Ադրբեջանի նախագահը լայնամասշտաբ գրոհներ սկսեց Արցախի եւ Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով: Հայտնի է, որ կա մի քանի զոհ, այդ թվում՝ հայ երեխա:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ ոչինչ չասաց տարածաշրջանային ագրեսիայի սրման եւ Ադրբեջանում բռնաճնշումների աճի մասին: Նա փաստացիորեն բացահայտ պաշտպանեց Ալիեւի ռազմաշունչ հռետորաբանությունը՝ դրանով ակտիվորեն սասանելով խաղաղության պահպանման եւ համաձայնության հասնելու ԱՄՆ ջանքերը:
Պետքարտուղար Ջոն Քերրին Ալիեւի հետ իր հրապարակային հայտարարություններում, ցավոք, ոչ մի կերպ չհիշատակեց ներքին բողոքները ճնշելու կապակցությամբ Ալիեւի սպառնալիքների շուրջ մտահոգությունների մասին: Ոչինչ չասվեց նաեւ սենատորներ Ռոյսի եւ Էնգելսի խաղաղ առաջարկների մասին, որոնք կարող են մարդկային կյանքեր փրկել, եւ որոնք ԱՄՆ Պետդեպը հրապարակավ պաշտպանել է:
Այն, որ Օբամայի վարչակազմը չդատապարտեց Ադրբեջանի ագրեսիան, Ալիեւին կանաչ լույս տվեց հարձակումների անցնել Ղարաբաղում»:

The Armenian National Committee of America (ANCA) on Saturday issued a statement on its Facebook account, in connection with Azerbaijan’s military aggression at the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict zone.
“Only hours after being warmly welcomed in Washington by the Obama Administration, Azerbaijani leader Ilham Aliyev launched large-scale attacks along the entire Artsakh-Azerbaijan line of contact. Several fatalities, including an Armenian child, have been reported,” the statement reads.
“Vice President Biden, in personally meeting Azerbaijani President Aliyev in this manner - without any public challenge to his escalating regional aggression and worsening domestic repression - openly emboldened his belligerence while actively undermining American efforts to keep the peace and reach a negotiated settlement.
“Secretary Kerry in his public remarks with President Aliyev, regretfully, made no mention at all of any American concerns regarding President Aliyev's threats and acts of violence or his crackdown on domestic dissent. There has, as well, been been no mention, in the public record, of the life-saving Royce-Engel peace proposals that the State Department has publicly supported.
“The Obama Administration's failure, in Washington, to confront Azerbaijan's aggression gave Aliyev the green light to launch these attacks on Karabakh.”