Ֆրանսիայի իշխանությունները կողմերին կոչ են անում անշեղորեն հետեւել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը ու պնդում է իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը, հայտնել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոմեն Նադալը։
«Ֆրանսիան մտահոգված է Լեռնային կատարված միջադեպերով։ Մենք ցավում ենք, որ այս միջադեպերն արդեն հանգեցրել են մարդկային կորուստների՝ մասնավորապես խաղաղ բնակիչների շրջանում եւ կողմերին կոչ ենք անում պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,- ասվում է Նադալի հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ տվյալ հակամարտությունը, որը արդեն երեք տասնյամյակ չի հաջողվում լուծել, կարող է կարգավորվել միայն կողմերի միջեւ բանակցությունների ճանապարհով ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի շրջանակում, որի աշխատանքը Փարիզն ամբողջովին սատարում է։
«Այսպիսով, Ֆրանսիան կոչ է անում անհապաղ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Մենք մեր ջանքերը չենք խնայի այդ նպատակին հասնելու համար»,- ասել է Նադալը։

The French authorities have urged the conflicting parties to strictly observe the ceasefire in Nagorno-Karabakh  and insist on the need of resuming negotiations to resolve the situation, French Foreign Ministry Spokesman  Romain Nadal said, RIA Novosti reported.
Nadal’s statement said that France is concerned about the incidents near the line of contact. France regrets the loss of human lives, in particular the civilians, that were caused by these incidents.
“We urge all parties to observe the ceasefire,” he added.
Foreign Ministry spokesman said that the conflict, which can not be resolved for three decades, can be resolved only through negotiations between the parties under the auspices of the OSCE Minsk Group -- the work that Paris supports.