Երկվորյակ եղբայրներ Թայլեր եւ Քեմերոն Ուինքլվոսները, որոնք Մարկ Ցուկերբերգին մեղադրում էին Facebook-ի գաղափարն իրենցից գողանալու մեջ, դարձել են  «աշխարհում առաջին»  բիթքոինային միլիարդատերերը, փոխանցում է The Telegraph-ը:
Ընդ որում, Ուինքլվոսները բիթքոինները գնել էին դատարանում Ցուկերբերգից շահած գումարով: 2008-ին նա, խաղաղության պայմանագրի համաձայն, եղբայրներին վճարել է 65 միլիոն դոլար, իսկ 2013-ին, երբ մեկ բիթքոինն արժեր 120 դոլար,  նրանք 11 միլիոն դոլարի գաղտնարժույթ են գնել:
Telegraph-ի տվյալներով, նրանք տիրացել են  «աշխարհի բիթքոինների մոտ 1 տոկոսին»: «Համարվում է, որ դա առաջին միլիարդն է, որը ձեռք է բերվել գաղտնարժութային  ներդրումներով՝ նշանակալի պահ վիճահարույց ակտիվի համար»,- գրում է The Telegraph-ը:
Նրանց կարողությունը գնահատվում է մոտ 100 հազար բիթքոին: Անցյալ շաբաթ գաղտնարժույթը հատել է 10 հազար դոլարի նիշը: Պարբերականը նշում է, որ Երկվորյակներ Ուինքլվոսները կանգ չեն առել բիթքոինների գնումով, նրանք սեփական բորսան եւ վենչուրային հիմնադրամն են բացել:
«Մենք երբեք բիթքոին չենք վաճառել, մենք ներդրել ենք երկար տարիների համար»,- 2015-ին ասել է  Քեմերոն Ուինքլվոսը:
Բիթքոինների ավելի քան 1 միլիարդ ունեցող է հանդիսանում նաեւ գաղտնարժույթի հիմնադիր, Սատոշի Նակամոտո կեղծանվամբ մարդը:
Ուինքլվոս եղբայրները ուսանել են Հարվարդում՝ Մարկ Ցուկերբերգի հետ, 2002-ին նրանք սկսել են ConnectU  (HarvardConnection) սոցցանցի աշխատանքները մյուս ուսանողի՝ Դիվյա Նարենդրայի հետ: Մի ժամանակ նրանց հետ համագործկցել է Ցուկերբերգը, ապա մտահղացել է սեփական thefacebook.com սոցցանցը, որը գործի է դրել 2004-ի փետրվարից:

Братья близнецы Тайлер и Кэмерон Уинклвосс, которые обвиняли Марка Цукерберга в том, что он украл у них идею Facebook, оказались «первыми в мире» биткоиновыми миллиардерами, передает РБК со ссылкой на The Telegraph.
Причем Винклвосс купили биткоины на деньги, выигранные у Цукерберга в суде. В 2008 году он выплатил им $65 млн в рамках мирового соглашения, а в 2013 году они купили криптолювалюту на $11 млн, когда один биткоин стоил $120. По данным Telegraph, они обладатели «примерно 1% всех биткоинов в мире». «Считается, что это первый миллиард, заработанный на криптовалютных инвестициях, знаковый момент для спорного актива», — пишет The Telegraph.
Их состояние оценивается примерно в 100 тыс. биткоинов. На прошлой неделе криптовалюта пробила отметку в $10 тыс. Как отмечает газета, близнецы Винклвосс не остановились на покупке биткоинов, они открыли собственную онлайн-биржу и венчурный фонд. «Мы никогда не продавали биткоин, мы вложились на долгие годы», — говорил Кэмерон Винклвосс в 2015 году.
Другим обладателем более $1 млрд в биткоинах является основатель криптовалюты, человек, скрывающийся под псевдонимом Сатоши Накамото.
Братья Уинклвосс учились в Гарварде вместе с Марком Цукербергом, в 2002 году они начали работу над социальной сетью ConnectU (также называлась HarvardConnection) вместе с другим студентом Дивья Нарендра. Одно время с ними сотрудничал Цукерберг, он задумал собственную соцсеть thefacebook.com, которую запустил в феврале 2004 года.