Սիրիական Աֆրինում Թուրքիայի ներխուժումից հետո փետրվարի 10-ը թուրքական զինված ուժերի համար ամենաարյունոտ օրը դարձավ:
AFP-ն, թուրքական բանակի ներկայացուցիչներին վկայակոչելով, նշում է, որ օրվա ընթացքում Աֆրինում քրդական ինքնապաշտպանության զինվորները (YPG) սպանել են  11 թուրք զինվորների, այդ թվում`երկուսի, որոնք զոհվել են քրդերի կողմից խփված ռազմական ուղղաթիռի անկման հետեւանքով: Բախումների ժամանակ եւս 9 զինվոր է զոհվել, 11-ը`վիրավորվել:
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հունվարի 20-ից Աֆրինում քրդերի կազմավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունն է իրականացնում: Դամասկոսը խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի գործողությունները Աֆրինում՝ նշելով, որ դա Սիրիայի անբաժանելի մասն է:

С начале турецкого вторжения в сирийский Африн 10 февраля стало самым кровавым днем для турецких военных.
Как сообщает AFP со ссылкой на представителей турецкой армии, за день бойцы курдской самообороны (YPG) в Африне убили 11 турецких солдат, влючая двух, которые погибли в результате падения военного вертолета, сбитого курдами. Еще 9 солдат погибли и 11 получили ранения в результате других столкновений.
Генштаб ВС Турции с 20 января проводит операцию «Оливковая ветвь» против формирований курдов в Африне. Дамаск решительно осудил действия Турции в Африне, отметив, что он является неотъемлемой частью Сирии.