Սաուդյան Արաբիայի կանայք կկարողանան մեքենայով միայնակ հարեւան Բահրեյն մեկնել հունիսի 24-ից, երբ պաշտոնապես ուժի մեջ կմտնի կանանց մեքենաներ վարելու թույլտվությունը: Այս մասին հայտարարել է Բահրեյնում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան Աբդալա բեն Աբդել Մալիկ Ալ Շեյխը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Սաուդյան կանայք հունիսի 24-ից իրավունք կունենան ինքնուրույն մեքենաներով անցնել Սաուդյան Արաբիայի եւ Բահրեյնի միջեւ գնտվող Ֆահդ թագավորի կամուրջը, իսկ Բահրեյնիի կանայք հաջորդ կիրակիից կարող են մեքենայով գնալ Սաուդյան Արաբիա եւ երկրի տարածքով առանց տղամարդկանց շրջել», - «Ահբար ալ-Խալիջ» թերթին ասել է դեսպանը:
Անցյալ տարի Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը հրամանագիր էր ստորագրել՝ առաջին անգամ թագավորության կանանց թույլ տալով մեքենաներ վարել: Հրամանագիրը ուժի մեջ կմտնի հունիսի 24-ին:

Женщины из Саудовской Аравии смогут одни на машинах приезжать в соседний Бахрейн с 24 июня, когда разрешение водить автомобили для женщин официально вступит в силу, сообщил посол Саудовской Аравии в Бахрейне Абдалла бен Абдель Малик Аль Шейх, передает РИА Новости
«Саудовские женщины вправе самостоятельно пересекать на своих автомобилях мост короля Фахда между Саудовской Аравией и Бахрейном с 24 июня, а бахрейнские женщины со следующего воскресенья могут приезжать на машинах в Саудовскую Аравию и водить по ее территории без сопровождения мужчин», — сказал посол в интервью бахрейнской газете "Ахбар аль-Халидж".
В прошлом году король Саудовской Аравии Салман бен Абдель Азиз Аль Сауд выпустил указ, впервые разрешающий женщинам королевства самим водить машины. Указ вступит в силу 24 июня, когда будут закончены приготовления к появлению женщин на дорогах в королевстве.