Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) ստորագրահավաք է սկսել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը փոխելու պահանջով: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Մենք գործընթաց սկսել ենք, ինչը բխում է թե՛ կուսակցության, թե՛ խմբակցության կողմից գործի առնչությամբ արված հայտարարություններից»,- ասաց նա` նշելով, որ այլ մանրամասներ դեռ չի կարող հաղորդել:
Աշոտյանը, միաժամանակ, հավելեց, որ այդ ստորագրությունները հետագայում որպես պատգամավորների անձնական երաշխավորություն ներկայացվելու են դատարանում՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու համար:
Ռոբերտ Քոչարյանը հուլիսի 26-ին ՀՔԾ էր ներկայացել Մարտի 1-ի գործով հարցաքննության: Ավելի ուշ ՀՀ երկրորդ նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել: Հուլիսի 27-ին Ռոբերտ Քոչարյանը 2 ամսով կալանավորվել էր:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրգործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանի որոշմամբ կալանավորվեց:
ՀՀ երկրորդ նախագահը հուլիսի 26-ին հանդես էր եկել ծավալուն հարցազրույցով, որտեղ իր նկատմամբ քրեական գործը համարել է շինծու եւ քաղաքական պատվերի շրջանակում:

Республиканская партия Армении (РПА) начала кампанию по сбору подписей с требованием изменить меру пресечения недавно арестованному второму президенту Армении Роберту Кочаряну. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армения – NEWS.am сообщил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, они уже начали процесс, и он исходит как на основании заявлений сделанных партией, так и на основе заявлений фракции. При этом он добавил, что не может сообщить каких-либо деталей.
Напомним, что Специальная следственная служба представила ходатайство в суд об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении второго президента Армении и первого президента Нагорно-Карабахской Республики Роберта Кочаряна.
Кочарян был вызван на допрос в Специальную следственную службу по делу о событиях 1 марта 2008 года в качестве свидетеля. Также свидетелем по делу был вызван нынешний генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, который в то время занимал должность начальника гарнизона Еревана. В настоящее время Хачатурову также предъявлено обвинение. В качестве обвиняемого привлечен бывший министр обороны Армении Микаэл Арутюнян, который на данный момент находится за пределами страны.
Суд общей юрисдикции Еревана 28 июля принял решение арестовать второго президента Армении Роберта Кочаряна на два месяца.