ԱՄՆ-ն, Գոլանի բարձրունքները Իսրայելի տարածք ճանաչելով, փորձում է խարխլել միջազգային իրավական բազան, որի վրա կառուցվում է Մերձավոր Արեւելքում հակամարտության կարգավորումը, «Ալ Ահրամ» թերթին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը եգիպտական, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«ԱՄՆ կողմից Իսրայելի՝ օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձրունքների անեքսիայի ճանաչումը ՄԱԿ Կանոնադրության, միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ ԱԽ արաբա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բանաձեւերի, մասնավորապես 479 բանաձեւի կոպիտ խախտում է», - ասել է նախարարը Եգիպտոս մեկնելու նախաշեմին: Լավրովի գնահատմամբ՝ նման որոշումը նվազեցնում է Մերձավոր Արեւելքում երկարաժամկետ, կայուն եւ արդար խաղաղության հաստատման հնարավորությունները:
«Ակնհայտ է, որ Վաշինգտոնը ձգտում է խաչ քաշել միջազգային հանրության աշխատանքի վրա, քայքայել համընդհանուր ճանաչված միջազգային իրավական բազան, որի հիման վրա շարունակվում է Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի կարգավորման ուղիների որոնումը», - ասել է Լավրովը:
Արտգործնախարարը շեշտել է նաեւ, որ Սիրիայի Գոլանի բարձունքների պատկանելիության հարցում Մոսկվայի դիրքորոշումը անփոփոխ է մնում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի ինքնիշխանությունը ճանաչելու մասին հռչակագիր էր ստորագրել: ՌԴ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան ասել էր, որ այս որոշմամբ Վաշինգտոնը քայքայել է միջազգային իրավունքի համակարգը:
1967 թվականին 6-օրյա պատերզմում Իսրայելը Սիրիայից խլել էր Գոլանի բարձրունքները, իսկ 1981-ին միակողմանիորեն անեքսիայի ենթարկել:
Լեռնային սարահարթի պատկանելիությունը համարվում է իսրայելա-սիրիական հակամարտության հիմնական պատճառը, որը լուծելու փորձերը ձեռնարկվում էին մինչեւ Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի սկսվելը:

США, признавая Голанские высоты территорией Израиля, пытаются разрушить международно-правовую базу, на которой строится урегулирование конфликта на Ближнем Востоке, такое мнение высказал глава МИД России Сергей Лавров в интервью египетской газете «Аль-Ахрам», сообщает РИА Новости.
«Признание США аннексии Израилем оккупированных сирийских Голанских высот – грубое нарушение Устава ООН, принципов международного права, блока резолюций СБ ООН по урегулированию арабо-израильского конфликта, прежде всего резолюции 479», - отметил министр в преддверие визита в Египет.
По оценке Лаврова, такое решение отдаляет шансы на достижение долгосрочного, устойчивого и справедливого мира на Ближнем Востоке. Позиция Вашингтона в ближневосточном вопросе соответствует общей линии США на «развал краеугольных международных договоренностей, на подмену международного права неким «порядком, основанным на правилах», добавил он.
«Очевидно, что Вашингтон стремится поставить крест на наработках мирового сообщества, разрушить общепризнанную международно-правовую базу, на основе которой продолжается поиск путей урегулирования ситуации на Ближнем Востоке», - отметил Лавров.
При этом глава МИД подчеркнул, что позиция Москвы о принадлежности Голанских высот Сирии остается неизменной.
Президент США Дональд Трамп ранее подписал декларацию о признании суверенитета Израиля над Голанскими высотами на встрече с израильским премьером Биньямином Нетаньяху. Официальный представитель МИД Мария Захарова заявила, что этим решением Вашингтон размыл систему международного права.
В ходе Шестидневной войны 1967 года Израиль отбил у Сирии и оккупировал Голанские высоты, а в 1981 году в одностороннем порядке их аннексировал. Принадлежность горного плато считается основным предметом израильско-сирийского конфликта, попытки решить который предпринимались до начала гражданской войны в Сирии.