Երեկ` դեկտեմբերի 8–ին Ամուլսարի պոստեր էին այցելել Վայոց Ձորի Ոստիկանության վարչության պետի պաշտոնակատար Գևորգ Գրիգորյանը, Ջերմուկի ոստիկանապետ Աշոտ Խաչատրյանը և էլի ոստիկաններ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Ջերմուկի բնակիչ, ակտիվիստ Շիրակ Բունիաթյանը։
Նա մասնավորապես գրել է.
«Երեկ` դեկտեմբերի 8–ին Ամուլսարի պոստեր էին այցելել Վայոց Ձորի Ոստիկանության վարչության պետի պաշտոնակատար Գևորգ Գրիգորյանը, Ջերմուկի ոստիկանապետ Աշոտ Խաչատրյանը և էլի ոստիկաններ։ Հանդիպման ժամանակ պարոն Գրիգոյանը առաջարկել է, որպեսզի թեկուզ հինգ օրով մուտք ապահովվի դեպի Ամուլսար ձմեռացման աշխատանքներ իրականացնելու համար։ Մենք մերժել ենք առաջարկը հիմնավորելով, որ նախ անցյալ տարի կատարված ձմեռացումից հետո այնտեղ աշխատանքներ չեն իրականացվել և այնպես չի, որ փաթեթավորված սարքավորումները պիտի վերափաթեփավորվեն։
Բացի դա Ամուլսարի տարածք ցանկացած մուտք վնասում է պայքարին` էլ ավելի երկարաձգելով այն։ Խոսակցությունն անցել է քաղաքակիրթ և համերաշխ մթնոլորտում։
Այսօր` դեկտեմբերի 9-ին, մեզ հետ կապ է հաստատել Ջերմուկի ոստիկանապետ Ա. Խաչատրյանը և փոխանցել, որ նախնական տվյալներով ՀՀ փոխոստիկանապետերը, Վայոց Ձորի մարզպետը և էլի պաշտոնատար անձինք ժամը 15:00 ցանկանում են հանդիպել Ջերմուկի Գրանդ Ռեզորթ հյուրանոցում։ Հանդիպման բովանդակության մասին տեղեկություններ չունենք, ուստի մանրամասներ կհրապարակենք հանդիպումից հետո։ Անկախ բոլոր հանդիպումներից ԱՄՈՒԼՍԱՐԸ ՍԱՐ Է ՄՆԱԼՈՒ և ՎԵՐՋ։ ԱՄՈՒԼՍԱՐԻ ՊԱՀԱՊԱՆՆԵՐ»։

Acting head of the Vayots Dzor Regional Department of the Police of Armenia Gevorg Grigoryan, police chief of Jermuk Ashot Khacharyan and other police officers yesterday visited the posts for protection of Mount Amulsar. This is what resident of Jermuk, activist Shirak Buniatyan wrote on his Facebook page today.
“Acting head of the Vayots Dzor Regional Department of the Police Gevorg Grigoryan, Chief of Police of Jermuk Ashot Khachatryan and other police officers visited the posts for protection of Mount Amulsar. During the meeting, Mr. Grigoryan offered to ensure entry into Amulsar for a least five days for work in the winter, but we rejected the offer and explained that work hasn’t been done after winter last year and it’s not like the wrapped equipment must be rewrapped.
Besides, any entry into the territory of Amulsar causes harm to the struggle and postpones it. The conversation was held in a civilized manner and in an atmosphere of solidarity.
Today, on December 9, police chief of Jermuk A. Khachatryan contacted us and said, according to preliminary data, the deputy police chiefs of Armenia, the governor of Vayots Dzor Province and other officials wanted to meet with us at Grand Resort Hotel in Jermuk. We don’t have information about what the meeting is going to be about, but we will provide details later. MOUNT AMULSAR WILL REMAIN A MOUNTAIN AND THAT IS FINAL, regardless of all the meetings. PROTECTORS OF MOUNT AMULSAR”.