Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածումից ի վեր ամենից շատ աշխատատեղեր փակվել են ապրիլին։ Այս մասին NEWS.am–ը տեղեկանում է՝ ուսումնասիրելով գրավոր հարցմանն ի պատասխան, պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված տվյալները։ Այսպես. համաձայն պաշտոնական տվյալների՝ հունվարին Հայաստանում եղել է 605,053 գրանցված աշխատատեղ, փետրվարին և մարտին այդ թիվը համեմատաբար աճել է՝ կազմելով համապատասխանաբար 619, 454 և 622,148 աշխատատեղ։ Իսկ արդեն ապրիլին, երբ մեր երկրում կորոնավիրուսի հետեւանքով հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներ ամբողջությամբ արգելափակված էին, ավելի քան 74000 գրանցված աշխատողներ կամ աշխատողների մոտ 12 տոկոսը կորցրել են իրենց աշխատանքը. ապրիլի ընթացքում երկրում աշխատատեղերի քանակը եղել է կես մլն–ից մի փոքր ավելի՝ 547,914:
Իրավիճակն աշխատաշուկայում մի փոքր բարելավվել է արդեն մայիսին։ Բանն այն է, որ արդեն ապրիլի կեսերից տնտեսական գործունեության տեսակների մեծ մասի նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները վերացվեցին և բազմաթիվ փակված աշխատատեղեր վերաբացվեցին. արդյունքում մայիսին արդեն Հայաստանում գրանցվել է 599,139 աշխատատեղ։
Նշենք, որ ՊԵԿ–ն աշխատատեղերի քանակը հաշվարկել է՝ հիմք ընդունելով տվյալ ամսվա «եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկով ներկայացված՝ զրոյից մեծ եկամուտ ունեցող աշխատակիցների թվաքանակն ըստ գործատուների»։
Ուշագրավ է, որ աշխատատեղերի քանակի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետը միմյանցից խիստ տարբեր տվյալները է հրապարակել՝ ամեն անգամ փորձելով ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի բացասական հետևանքներն ավելի մեղմ ներկայացնել։
Դեռևս մայիսի 6–ի Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ ապրիլի 29-ի դրությամբ՝ ՀՀ-ում արձանագրվել է 620 905 աշխատատեղ, ավելին, ըստ վարչապետի՝ ապրիլի վերջի դրությամբ քաղաքացիները 3-4 մլրդ դրամով ավելի աշխատավարձ են ստացել, քան փետրվարին։ Վարչապետը միաժամանակ վստահեցրեց՝ կառավարությանը հաջողվել է ճգնաժամը կառավարել այնպես, որ կարող ենք վստահ խոսել ճգնաժամի բացակայության մասին: Փաստորեն, վարչապետը խեղաթյուրել էր իրականությունը, ըստ էության, լռելով փետրվարից ի վեր ավելի քան 71.000 աշխատատեղի փակման մասին։
ԱԺ ամբիոնից հնչեցված «լավատեսական» հայտարարությունից մեկ ամիս անց, սակայն, Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան «լայվով» շտապեց հայտարարել, որ արդեն մայիսի տվյալներով՝ վերաբացվել է 50.094 աշխատատեղ, միաժամանակ խոստովանելով, որ ապրիլին, երկրում 71.471 աշխատատեղ փակվել էր։ Վարչապետի ներկայացրած ցուցանիշներն ակնհայտորեն այնքան հակասական են, որ դա հնարավոր էր նկատել անգամ առանց պաշտոնական վիճակագրության հետ համադրելու։
Հասկանալի է, որ մայիսին, իշխանությունները դեռ հույս էին փայփայում, որ իրենց հաջողվել է «կոտրել համավարակի ողնաշարը»՝ տնտեսական ակտիվության պատրանք ստեղծելով և հանրությանը սովորական կյանքին վերադառնալու սխալ ազդակներ հղելով։ Արդյունքում արդեն հունիսից իշխանություններն անցան հակահամաճարակային կանոնների խստացված ռեժիմի։ Նման պայմաններում թվում է, թե հանրությունը ոչ ժամանակ և ոչ էլ ցանկություն ունի վարչապետի նշած ցուցանիշների մեջ խորանալու, մանավանդ, որ արդեն հարմարվել է այն փաստին, որ Փաշինյանը մի քանի անգամ կարող է սրբագրել իր ասածները, ֆեյսբուքում գրառում կատարել, ապա այն հեռացնել և դրա համար ամենևին չանհանգստանալ։
Վերջերս Փաշինյանն անդրադառնալով համավարակի պայմաններում ԶՈւ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանի որդու՝ մեծ աղմուկ բարձրացրած հարսանիքին, հայտարարել էր. «Հասնում է մի գիծ, երբ կարգապահությունը՝ արտակարգ դրության և երկրի ղեկավարի ասածներից բխող գործողությունների ճշգրիտ և անվերապահ կատարումը դառնում է առաջնահերթություն, ստանում է առաջնահերթություն՝ մնացած բոլոր հարցերի վերաբերյալ»։
Հետաքրքիր է, երբ պետության ղեկավարը երկրի ամենաբարձր ամբիոնից ցուցանիշներ է ներկայացնում, որոնք հեռու են, մեղմ ասած, ճշգրիտ լինելուց, ինչպե՞ս է ակնկալում, որ իր ասածների ճշգրիտ և անվերապահ կատարումը իր ենթակաների համար պետք է լինի առաջնահերթություն։

С момента распространения в Армении эпидемии коронавируса больше всего рабочих мест закрылось в апреле. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Комитета госдоходов Армении.
Итак. Согласно официальным данным, в январе в Армении было 605,053 зарегистрированных рабочих мест, в феврале и марте эта цифра сравнительно увеличилась, составив 619, 454 и 622,148 рабочих мест соответственно. А уже в апреле, когда вследствие коронавируса в нашей стране были полностью заблокированы различные сферы общественной жизни, более 74000 зарегистрированных работников или около 12 процентов потеряли работу. В течение апреля количество рабочих мест в стране составляло чуть более полумиллиона - 547,914.
Ситуация на рынке труда немного улучшилась уже в мае. Дело в том, что уже с середины апреля ограничения, применяемые к большинству видов экономической деятельности, были отменены и многие закрытые рабочие места вновь открылись. В результате в мае в Армении уже было зарегистрировано 599,139 рабочих мест.
Отметим, что КГД подсчитывал количество рабочих мест, основываясь на «численности работников с большим доходом от нуля, представленных в ежемесячном расчете подоходного налога и социальных выплат» данного месяца.
Примечательно, что по этой теме премьер-министр озвучил сильно разнящиеся данные, каждый раз пытаясь мягче представить негативные последствия финансово-экономического кризиса.
Еще 6 мая Никол Пашинян заявил в парламенте, что по состоянию на 29 апреля в Армении было зарегистрировано 620 905 рабочих мест, более того, по словам премьера, по состоянию на конец апреля граждане получили зарплату на 3-4 млрд драмов больше, чем в феврале. Премьер-министр в то же время заверил, что правительству удалось управлять кризисом так, что мы можем уверенно говорить об отсутствии кризиса. Фактически, премьер-министр исказил действительность, умолчав о закрытии с февраля более 71.000 рабочих мест.
Спустя месяц после «оптимистичного» заявления, озвученного с трибуны НС, Пашинян поспешил заявить в прямом эфире на фейсбук, что уже по данным на май, было заново создано 50.094 рабочих мест, одновременно признавшись, что в апреле в стране было закрыто 71.471 рабочих мест. Представленные премьер-министром показатели настолько противоречивы, что это можно было заметить даже без сопоставления с официальной статистикой.
Понятно, что в мае власти все еще лелеяли надежду, что им удалось «сломать хребет эпидемии», создавая иллюзию экономической активности и посылая обществу неверные сигналы о возвращении к обычной жизни. В результате уже с июня власти перешли к ужесточенному режиму противоэпидемических правил. В подобных условиях кажется, что общество не имеет ни времени, ни желания углубляться в приведенные премьер-министром показатели, тем более, что уже адаптировалось к тому факту, что Пашинян может неоднократно корректировать свои слова, делать запись в Фейсбуке, затем удалять ее и при этом вовсе не волноваться.
Недавно Пашинян, говоря о свадьбе сына начальника Генштаба ВС Артака Давтяна, поднявшей большой шум, заявил: «Достигается линия, когда дисциплина, точное и безоговорочное выполнение действий, исходящих из заявлений главы государства и чрезвычайного положения, становится приоритетом, получает приоритет в отношении остальных вопросов.
Интересно, когда глава государства с самой высокой трибуны страны представляет показатели, которые далеки, мягко говоря, от того, чтобы быть точными, каким образом он ожидает, что точное и безоговорочное исполнение его слов должно стать приоритетом для подчиненных.