Հայաստանը չի համաձայնեցրել Ադրբեջանի ներկայացուցչի մասնակցությունը ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին: Այս մասին  Կազանում լրագրողներիկ հետ զրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Այո՛, կարելի է այդպես ասել, որովհետև ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին որևէ երրորդ երկրի մասնակցության համար անհրաժեշտ է կոնսենսուսային որոշում: Բնականաբար, այդ հարցում կոնսենսուս չի եղել, մասնավորապես, Հայաստանը չի համաձայնեցրել Ադրբեջանի ներկայացուցչի մասնակցությունը նիստին»,- ասել է փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը:
Պատասխանելով ճշգրտող հարցին՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը արդյոք կապված է եղել ռազմագերիների խնդրի հե՞տ, Մհեր Գրիգորյանը հիշեցրեց՝ նախկինում մեկ անգամ ևս խոսել է այդ մասին:
«Հարցը շատ բազմաբաղադրիչ է, և հիմա չէի ուզենա կոնտեքստից հանել մի պայման կամ նախապայման: Կոնսենսուս չի եղել այդ հարցում, իսկ նման մասնակցության համար անհրաժեշտ էր բոլոր անդամ-երկրների մասնակցությունը»,- խոսքը եզրափակեց Գրիգորյանը:

Армения не дала согласия на участие Азербайджана в заседании межправсовета ЕАЭС. Об этом в беседе с журналистами в Казани заявил и.о. вице-премьера Армении Мгер Григорян.
«Да, можно сказать и так, потому что для участия третьей стороны на заседании межправсовета ЕАЭС требуется консенсусное решение. Естественно, в этом вопросе консенсуса не было достигнуто, в частности, Армения не дала согласия на участие представителя Азербайджана на заседании»,- отметил и.о. вице-премьера. Комментируя уточняющий вопрос, связана ли была позиция Армении с проблемой военнопленных, удерживаемых Азербайджаном, Григорян напомнил, что уже говорил на эту тему.
«Вопрос очень многогранен, сейчас я бы не хотел вырывать условие или предусловие из контекста. По этому вопросу не было консенсуса, и участие Азербайджана требовало согласия всех стран-членов»,- заключил Григорян.