Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նախկին խորհրդական Անատոլի Չուբայսը դուրս է գրվել Սարդինիա կղզու «Մաստեր Օլբիա» հիվանդանոցից, հայտնում է իտալական La Repubblica թերթը։
«Անատոլի Չուբայսն իրեն ավելի լավ է զգում: Նա դուրս է գրվել օգոստոսի 6-ի առավոտյան»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Հոդվածում նշվում է, որ թունաբանական հետազոտությունների արդյունքները դեռեւս պարզ չեն, սակայն բժիշկները գրեթե համոզված են Գիլեն-Բարեի համախտանիշի առկայության հարցում։
Թերթի տվյալներով՝ Չուբայսը մեկնել է Ֆրանկֆուրտ, որտեղ կլինիկաներից մեկում վերականգնողական կուրս կանցնի։
Գիլեն-Բարեի համախտանիշը իմունային համակարգի խանգարում է, որը հանգեցնում է մկանների թուլության, ցավի կամ թմրածության, իսկ ավելի ծանր դեպքերում՝ կաթվածի։ Հիվանդությունն առաջանում է տարբեր պատճառներով, այդ թվում՝ բակտերիալ կամ վիրուսային վարակների հետեւանքով, եւ ավելի հաճախ հանդիպում է 50 տարեկանից բարձր տղամարդկանց մոտ: Համախտանիշի զարգացման խթան կարող է լինել նաեւ պատվաստումը կամ վիրահատությունը։ Գիլեն-Բարեի համախտանիշի մի քանի դեպքեր են գրանցվել կորոնավիրուսի դեմ Janssen եւ AstraZeneca պատվաստանյութերի ներարկումից հետո, եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը մեկ տարի առաջ ասել էր, որ կհետաքննի այս միջադեպերը:

Бывшего советника президента России Анатолия Чубайса выписали из больницы «Мастер Ольбия» на острове Сардиния, сообщает итальянская газета La Repubblica.
«Анатолий Чубайс чувствует себя лучше. Его выписали утром 6 августа», — говорится в публикации.
В статье отмечается, что результаты токсикологических анализов еще не получены, но врачи почти уверены в диагнозе — это синдром Гийена — Барре.
По сведениям издания, Чубайс уехал во Франкфурт, где будет проходить реабилитацию в одной из клиник.
Синдром Гийена — Барре — это заболевание иммунной системы, которое приводит к мышечной слабости, боли или онемению, а в более тяжелых случаях — к параличу. Болезнь возникает по разным причинам, включая бактериальные или вирусные инфекции, и чаще встречается у мужчин старше 50 лет. Толчком к развитию синдрома может послужить и вакцинация или хирургическая операция. Сообщалось о нескольких случаях синдрома Гийена — Барре после вакцинации от COVID-19 препаратами компаний Janssen и AstraZeneca, и Всемирная организация здравоохранения год назад заявляла, что будет изучать эти инциденты.