2022թ. առաջին ութ ամիսներին Թուրքիայում վանդակաճաղերի հետեւում մահացել է մոտ 50 հիվանդ բանտարկյալ, ուրբաթ հայտարարել է «Փաստաբաններ հանուն ազատության» կազմակերպությունը (ÖHD), տեղեկացրել է Ahval-ը։
Ցուցարարների խումբը հավաքվել էր հարավարեւելյան Դիարբեքիր նահանգի դատարանի շենքի առջեւ եւ դատապարտում էր «կյանքի իրավունքի խախտումները» եւ անմարդկային ու արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունքը, ինչպես նաեւ կտտանքները երկրի բանտերում։
«Փաստը, որ միայն 2022թ. մահացել է 50 հիվանդ բանտարկյալ, կոնկրետ նշան է այն բանի, որ վճիռները (բուժման կամ ազատ արձակման մասին) կայացվում են չափազանց ուշ կամ առհասարակ չեն կայացվում»,- լրագրողներին ասել է կազմակերպության մասնաճյուղի տնօրեն Ադիլ Սալմանը։
Իրավապաշտպան խմբի տվյալներով՝ միայն անցած շաբաթ ճաղերի հետեւում մահացել է երեք բանտարկյալ, ես մեկը, որը մահացել է նույն օրերին, ազատ էր արձակվել ութ ամիս առաջ։
ÖHD-ը կոչ է արել ազատ արձակել 83-ամյա քուրդ Էմին Օզքանին, որը բանտում է 26 տարի ահաբեկչության մեղադրանքով, որը, նրա փաստաբանների կարծիքով, սխալ է։
Օզքանը ձերբակալվել է սպանության մեղադրանքով 1996թ.։ Երկու իրազեկիչ նրա դեմ ցուցմունք են տվել՝ նրան կապելով մեկ սերժանտի եւ 14 քաղաքացիական անձանց սպանության հետ Դիրաբեքիրի Լիչե քաղաքում։ Երկու իրազեկիչներն ավելի ուշ խոստովանել էին, որ ցուցմունք տվել են կտտանքների ենթարկվելու պատճառով։ Օզքանն ինքը ստորագրել է խոստովանությունը, որը, նրա խոսքով, կարդալ չէր կարող անգրագետ լինելու պատճառով։
Օզքանի գործով թարմացված նյութերը ցույց են տալիս, որ նա կապ չունի այդ մահերի հետ, բայց տարեց մարդու ազատ արձակման խնդրանքները հավանության չեն արժանացել։
Սալմանը նաեւ կոչ է արել ազատ արձակել քրդական քաղաքականության վետերան Այսել Թուղլուքին, որին անցած տարի, բանտում ահաբեկչության մեղադրանքով 10 տարի գտնվելուց հետո, տկարամտություն են ախտորոշել։ Կինը մեղադրանքը մերժում է։ Թուղլուքը ազատ չի արձակվել՝ չնայած բժշկական եզրակացություններում նշվել է, որ նա չի կարող մնալ բանտում, եւ նրա համար դժվար է կապակցված մտքեր եւ նախադասություններ արտահայտել, ինչը երեւում էր ընթացիկ դատավարությունում նրա պաշտպանության ժամանակ։

За первые восемь месяцев 2022 года в Турции за решеткой умерло не менее 50 больных заключенных, объявила в пятницу организация «Адвокаты за свободу» (ÖHD), передает Ahval.
Группа протестующих собралась перед зданием суда в юго-восточной провинции Диарбекир и осудила «нарушения права на жизнь» и бесчеловечное и унижающее достоинство обращение, а также пытки в тюрьмах по всей стране.
«Тот факт, что только в 2022 году умерли 50 больных заключенных, является конкретным признаком того, что решения (о лечении или освобождении) принимаются слишком поздно или не принимаются вообще», - заявил журналистам директор филиала организации Адиль Салман.
По данным правозащитной группы, только на прошлой неделе за решеткой умерли трое заключенных, а еще один, умерший в те же сроки, был освобожден восемью месяцами ранее.
ÖHD призвала освободить Мехмета Эмина Озкана, 83-летнего курда, находящегося под арестом 26 лет по обвинению в терроризме, которое, по мнению его адвокатов, является ошибочным.
Озкан был арестован по обвинению в убийстве в 1996 году. Два информатора дали против него показания, связав его с убийством одного сержанта и 14 гражданских лиц в районе Личе города Диарбекир. Оба информатора позже признались, что давали показания под пытками. Сам Озкан подписал признание, которое, по его словам, он не смог прочитать из-за своей неграмотности.
Обновленные материалы по делу Озкана показывают, что он не имеет отношения к смертям, но прошения пожилого человека об освобождении из тюрьмы не были одобрены.
Салман также призвал освободить ветерана курдской политики Айсель Туглук, у которой в прошлом году было диагностировано слабоумие во время отбывания 10-летнего срока по обвинению в терроризме, которое она отрицает. Туглук не была освобождена, несмотря на то, что в больничных заключениях говорится, что она не может оставаться в тюрьме, и ей трудно формировать связные мысли и предложения, что было видно во время ее защиты в текущем судебном процессе.