Հայաստանն առարկություններ կներկայացնի ՄԻԵԴ՝ կապված Ադրբեջանի կողմից առեւանգված երկու հայ զինծառայողների դեմ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ-ի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նշեց, որ հայկական կողմը այս պահին ուսումնասիրում է գերեվարված երկու հայ զինծառայողների վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացված փաստաթղթերը։
«Մինչեւ հունիսի 16-ը ՄԻԵԴ–ը հայկական կողմին ժամանակ է տվել դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար»,- նշեց Եղիշե Կիրակոսյանը։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 26-ին ՀՀ ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտնեց, որ ժամը 19:00-ից ընդհատվել է կապը՝ մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողի հետ։ Մայիսի 27-ին միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որի մեջ եղել է նաեւ զինվորներից մեկին ամրակցված զենքը։ Նույն օրը հայտնի դարձավ նրանց առեւանգել են ադրբեջանցիները։ ՊՆ–ն հրապարակել է նաեւ զինծառայողների անունները` Հարություն Յուրիկի Հովագիմյան եւ Կարեն Աշոտի Ղազարյան:
Մարտական հենակետեր սնունդ մատակարարող երկու հայ զինծառայողների առեւանգման փաստով Հայաստանը դիմել է Ստրասբուրգի դատարան՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով։
«ՀՀ կառավարության ղեկավարն է դիմել Ադրբեջանին՝ Ռուբեն Վարդանյանին ձերբակալելու խնդրանքով»․ Արշակ Կարապետյան

Armenia will submit objections to the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding the launching of criminal prosecutions against the two Armenian servicemen abducted by Azerbaijan. Yeghishe Kirakosyan, the representative of Armenia for international legal affairs, told Armenian News-NEWS.am about this.
He noted that the Armenian side was currently studying the documents submitted by Azerbaijan to the ECtHR regarding these two captured Armenian soldiers.
"The ECtHR has given the Armenian side time until June 16 to present their positions," Kirakosyan added.
As reported earlier, on May 26, contact with two Armenian soldiers supplying food to combat positions was lost. On the next day, their food supply car was found on the inter-positional road, in which was also the weapon of one of these servicemen. On the same day, it became known that they were abducted by Azerbaijanis. The Ministry of Defense of Armenia publicized the names of these soldiers. They are Harutyun Hovagimyan and Karen Ghazaryan.
Armenia has petitioned to the Strasbourg Court, with a request to apply an interim measure against Azerbaijan due to the latter’s abduction of these two Armenian soldiers.