Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև: Հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Քննարկվել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական զորքերի կուտակման, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին լարվածության աճի միտումներին վերաբերվող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին և բոլոր հարցերը բացառապես դիվանագիտական եղանակներով ու կառուցողական մթնոլորտում լուծելու մոտեցումներին:
Նախագահ Մակրոնն ընգծել է, որ սահմանների երկայնքով լարվածության նվազումն անհրաժեշտ է: Վարչապետ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ:
Նախագահ Մակրոնն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:

A telephone conversation took place between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of France Emmanuel Macron, Press Service of the Armenian government reports.
Issues related to the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor, the accumulation of Azerbaijani troops around Nagorno-Karabakh, and the increasing tension on the Armenia-Azerbaijan state border were discussed.
Prime Minister Pashinyan reaffirmed his commitment to the Prague agreements of October 6, 2022 and the Brussels agreements of May 14, 2023, and to the approach of solving all issues exclusively through diplomatic means and in a constructive atmosphere.
President Macron emphasized that the reduction of tension along the borders is a necessity. Prime Minister Pashinyan expressed readiness to hold urgent discussions with the president of Azerbaijan aimed at reducing tension.
President Macron expressed his willingness to support the efforts aimed at establishing peace and stability in the region.