Լեռնային Ղարաբաղում հազարավոր խաղաղ բնակիչներ ամենասուր մարդասիրական կարիքներն են զգում, գրում է Human Rights Watch-ը: Ռազմական միջամտությունը հաջորդել է տարածաշրջանում սննդամթերքի, դեղորայքի, հիգիենայի պարագաների եւ առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների սուր պակասին, քանի որ Ադրբեջանը ավելի քան 9 ամիս խաթարել է տարածաշրջանում ավտոմոբիլային եւ հետիոտնային երթեւեկությունը:
«Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության անվտանգությունն ապահովելու եւ մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար՝ անհապաղ տրամադրելով մարդասիրական հասանելիություն։
Ադրբեջանը պետք է թույլ տա քաղաքացիական անձանց, ովքեր ցանկանում են ժամանակավորապես տարհանվել Հայաստան, ինչպես նաեւ շտապ բժշկական օգնության կարիք ունեցող մարդկանց, ովքեր ցանկանում են հեռանալ ՝ հարգելով նրանց վերադարձի իրավունքը։ Պարենի, դեղորայքի եւ մարդասիրական անհրաժեշտության այլ առարկաների տեղափոխումը Լեռնային Ղարաբաղ պետք է թույլատրվի մի քանի ուղղություններից, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով:
Միջազգային մոնիթորինգն անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի իր պարտավորությունները մարդու իրավունքների ոլորտում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ:
Եթե Ադրբեջանի իշխանությունները անհապաղ քայլեր չձեռնարկեն մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար, կարելի է վստահորեն եզրակացնել, որ նրանք միտումնավոր փորձում են էթնիկ հայերի կյանքն այնքան անտանելի դարձնել, որ նրանք այլ ելք չեն ունենա, քան հեռանալը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Тысячи мирных жителей в Нагорном Карабахе испытывают острейшие гуманитарные потребности после «военной операции» Азербайджана по восстановлению контроля над регионом, сообщила сегодня Хьюман Райтс Вотч. Военное вмешательство последовало за месяцами острой нехватки продовольствия, медикаментов, средств гигиены и других предметов первой необходимости в регионе, поскольку Азербайджан более 9 месяцев нарушал автомобильное и пешеходное движение в регионе. ОБ этом говорится в заявлении правозащитной организации Human Rights Watch.
Власти Азербайджана должны предпринять немедленные шаги для обеспечения безопасности и удовлетворения гуманитарных потребностей этнического армянского населения Нагорного Карабаха, незамедлительно предоставив гуманитарный доступ, подчеркивается в заявлении.
«Азербайджан должен разрешить гражданским лицам, желающим временно эвакуироваться в Армению, а также людям, срочно нуждающимся в медицинской помощи, которые хотят уехать, уважая при этом их право на возвращение. Транспортировка продовольствия, медикаментов и других предметов гуманитарной необходимости в Нагорный Карабах должна быть разрешена с нескольких направлений, в том числе через Армению.
Международный мониторинг необходим для обеспечения того, чтобы Азербайджан выполнял свои обязательства в области прав человека, в частности, по отношению к этническому армянскому населению Нагорного Карабаха.
Если власти Азербайджана не предпримут немедленных шагов для удовлетворения гуманитарных потребностей, включая товары и услуги, необходимые для обеспечения экономических и социальных прав людей, можно с уверенностью заключить, что они намеренно пытаются сделать жизнь этнических армян настолько невыносимой, что у них не будет иного выбора, кроме как уехать», - отмечается в заявлении Human Rights Watch.