ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Axios պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «խորացված բանակցությունների» մեջ է Իրանի հետ, և որ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել մինչև երեքշաբթի սահմանված վերջնաժամկետի լրանալը:
«Լավ հնարավորություն կա, բայց եթե նրանք գործարք չկնքեն, ես ամեն ինչ կպայթեցնեմ»,- ասել է նա:
Ըստ հոդվածի հեղինակ Բարաք Ռավիդի, միջնորդներն ավելի քիչ լավատես են գործարքի մոտ լինելու հարցում, սակայն ասում են, որ կաշխատեն մինչև վերջին րոպեն, որպեսզի հասնեն գոնե մասնակի համաձայնության՝ Թրամփի վերջնագիրը հետաձգելու վերաբերյալ:
ԱՄՆ նախագահը սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի քաղաքացիական բնակչության համար կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքները, եթե իրեն չհաջողվի պայմանավորվել նրանց առաջնորդների հետ:
Պատասխանելով Axios-ի հարցին, թե արդյոք չի մտահոգվում, որ դա վնաս կհասցնի Իրանի անմեղ քաղաքացիներին, Թրամփն ասել է, որ, իր կարծիքով, սեփական կառավարությանը դեմ հանդես եկող քաղաքացիները կաջակցեն նման հարվածներին՝ «վարչակարգը թուլացնելու համար»:
«Նրանք վախի մեջ են ապրում: Նրանք վախենում են, որ մենք կհեռանանք պատերազմի թեժ պահին, բայց մենք չենք պատրաստվում հեռանալ»,- ասել է Թրամփը:
8-րոպեանոց հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը Axios-ին հայտնել է, որ իր բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները ինտենսիվ բանակցություններ են վարում իրանական կողմի հետ:
Բանակցություններին մասնակցող երկու աղբյուր հայտնել են, որ խորհրդակցություններն ընթանում են Պակիստանի, Եգիպտոսի և Թուրքիայի միջնորդությամբ, ինչպես նաև Թրամփի խորհրդականների և Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչիի միջև ուղարկվող տեքստային հաղորդագրությունների միջոցով:
«Բանակցությունները լավ են ընթանում, բայց իրանցիների հետ երբեք չես հասնում եզրագծին»,- ասել է Թրամփը:
Նա հայտարարել է, որ մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ն և Իրանը մոտ են եղել ուղիղ բանակցություններ անցկացնելու համաձայնությանը:
«Բայց հետո նրանք ասացին, որ մեզ հետ կհանդիպեն հինգ օրից: Ուստի ես հարցրի. «Ինչո՞ւ հինգ օրից»: Ես զգացի, որ նրանք լուրջ չեն: Այդ պատճառով էլ հարվածեցի կամրջին»,- ասել է Թրամփը՝ նկատի ունենալով չորեքշաբթի օրը Թեհրանն Իրանի հյուսիսային մասի՝ Քարաջի հետ կապող կամրջին հասցված հարվածը:
Միջնորդական ջանքերի մասին իրազեկված երկու աղբյուր հայտնել են, որ Պակիստանի, Եգիպտոսի և Թուրքիայի արտգործնախարարները փորձում են համաձայնեցնել վստահության ամրապնդման միջոցառումների փաթեթ, որը կարող է հանգեցնել Թրամփի վերջնագրի երկարաձգմանը և կողմերին մոտեցնել հանդիպմանը:
Շաբաթ օրը երեք նախարարները հեռախոսազրույցներ են ունեցել Ուիթքոֆի և Արաղչիի հետ այս հարցի շուրջ, սակայն որևէ բեկում ձեռք չի բերվել: Վերջին տասը օրվա ընթացքում ԱՄՆ-ն և Իրանը Պակիստանի, Եգիպտոսի և Թուրքիայի միջոցով անուղղակի բանակցություններ են վարել՝ փորձելով հասնել հրադադարի մասին համաձայնության՝ Հորմուզի նեղուցը բացելու դիմաց: Էական առաջընթաց չի գրանցվել:
Տեղական ժամանակով կիրակի առավոտյան, Axios-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցից քիչ առաջ, Թրամփը սպառնացել է երեքշաբթի օրվանից ռմբակոծել Իրանի էլեկտրակայաններն ու կամուրջները, եթե Իրանը չբացի Հորմուզի նեղուցը:
Ավելի ուշ Թրամփը կրկին գրառում է կատարել սոցիալական ցանցում՝ նշելով միայն ժամը. երեքշաբթի, ժամը 20:00-ն՝ ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով:

Президент США Дональд Трамп заявил в интервью изданию Axios, что США находятся «в глубоких переговорах» с Ираном и что сделка может быть достигнута до истечения его крайнего срока во вторник.
«Есть хороший шанс, но если они не заключат сделку, я все взрываю», - сказал он.
По мнению автора статьи Барака Равида, посредники менее оптимистичны в отношении того, что сделка близка, но говорят, что будут работать до последней минуты, чтобы достичь хотя бы частичного соглашения об отсрочке ультиматума Трампа.
Президент США пригрозил уничтожить инфраструктуру, жизненно важную для иранского гражданского населения, если ему не удастся договориться с их лидерами.
Отвечая на вопрос Axios, опасается ли он, что это нанесет вред невинным гражданским лицам Ирана, Трамп сказал, что, по его мнению, гражданские лица, выступающие против своего правительства, поддержат такие удары, «чтобы ослабить режим».
«Они живут в страхе. Они боятся, что мы уйдем в разгар войны, но мы не собираемся уходить», - сказал Трамп.
В ходе 8-минутного телефонного разговора Трамп сообщил Axios, что его посланники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер ведут интенсивные переговоры с иранской стороной.
Два источника, участвовавшие в переговорах, сообщили, что переговоры проходят при посредничестве Пакистана, Египта и Турции, а также посредством текстовых сообщений, отправляемых советниками Трампа и министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи.
«Переговоры идут хорошо, но с иранцами никогда не дойдешь до финиша», - сказал Трамп.
Он заявил, что несколько дней назад США и Иран были близки к соглашению о проведении прямых переговоров.
«Но потом они сказали, что встретятся с нами через пять дней. Поэтому я спросил: «Почему через пять дней?» Я почувствовал, что они не серьезны. Поэтому я атаковал мост», - сказал Трамп, имея в виду удар, нанесенный в среду по мосту, который соединяет Тегеран с северной частью Ирана, Караджем.
Два источника, информированные о посреднических усилиях, сообщили, что министры иностранных дел Пакистана, Египта и Турции пытаются согласовать пакет мер по укреплению доверия, который может привести к продлению ультиматума Трампа и приблизить стороны к встрече.
В субботу три министра провели телефонные переговоры с Уиткоффом и Аракчи по этому вопросу, но никакого прорыва достигнуто не было.
За последние десять дней США и Иран провели непрямые переговоры через Пакистан, Египет и Турцию, пытаясь достичь соглашения о прекращении огня в обмен на открытие Ормузского пролива. Существенного прогресса достигнуто не было.
В воскресенье утром по местному времени, незадолго до телефонного интервью с Axios, Трамп пригрозил разбомбить электростанции и мосты Ирана, начиная со вторника, если Иран не откроет Ормузский пролив.
Позднее Трамп снова сделал запись в соцсети, лишь обозначив время: вторник, 20:00 по времени Восточного побережья США.