Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսին` Հայաստանում աշխատանքային առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ, եւ այդ պաշտոնում նրան փոխարինող Գիերմո Տոլոսային:
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից ջերմ շնորհակալություն է հայտնել Նինկե Օմեսին մեր երկրում արդյունավետ աշխատանքի համար, ճանաչողական զրույց ունեցել Գիերմո Տոլոսայի հետ, ով մինչեւ նոր պաշտոնին անցնելը պաշտոնավարել է ԱՄՀ ռազմավարության, քաղաքականության եւ ուսումնասիրության դեպարտամենտի նոր ձեւավորվող շուկաների բաժնում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած խնդիրների շուրջ: Վարչապետը խոսել է ճգնաժամի հարուցած հետեւանքներին դիմակայելու ուղղությամբ կառավարության գործադրած ջանքերի, Հայաստանի տնտեսության վրա նրա ունեցած դրսեւորումների մասին, նշել այն խնդիրներն ու ուղղությունները, որոնք առաջիկայում եւս գտնվելու են ՀՀ կառավարության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում: Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ԱՄՀ նոր մշտական ներկայացուցչի հետ աշխատանքը կլինի նույնքան արդյունավետ:
Օմեսը վստահեցրել է, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին եւ հնարավորինս կօժանդակի մեր երկրին՝ հաղթահարելու առկա հիմնախնդիրները:

Dec. 9, Prime Minister Tigran Sargsyan received the IMF Resident Representative in Armenia Nienke Oomes, completing her mission in Armenia and her successor — Guillermo Tolosa.
On behalf of Armenian Government, Sargsyan thanked Oomes for productive work in our country and got acquainted with Guillermo Tolosa who was assuming duties in IMF Strategy, Policy and Survey department for new markets. Before joining IMF, he was a researcher at CINVE, a Uruguayan think tank and an Assistant Professor at the University of the Republic of Uruguay.
The officials exchanged views on problems entailed by the global financial crisis. The Prime Minister outlined governmental attempts to withstand crisis consequences, its impact on Armenian economy and marked out the issues RA Government and International Monetary Fund will cooperate on. Sargsyan expressed hope that new IMF representative’s efforts will be as efficient as to date.
Oomes assured that IMF will go on with supporting Armenian reforms and assist the country to overcome the difficulties in every possible way.