Եվրոպական միության կողմից Ուկրաինային տրամադրվող վարկի առաջին տրանշը (6 միլիարդ եվրոյի չափով) կուղղվի Ուկրաինայի զինված ուժերի համար անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) ձեռքբերմանը։ Այս մասին ապրիլի 29-ին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
«Շուրջ 6 միլիարդ եվրո արժողությամբ առաջին պաշտպանական փաթեթը կուղղվի դրոնների արտադրությանը», — նշել է ֆոն դեր Լեյենը։ Նրա ելույթը հեռարձակվել է Եվրոպական խորհրդարանի Յութուբյան ալիքով։
Եվրահանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ ԵՄ-ն ծրագրում է արդեն այս եռամսյակում հատկացնել 2026 թվականի համար նախատեսված 45 մլրդ եվրո արժողությամբ վարկի առաջին մասը։ Ինչպես նշել է ֆոն դեր Լեյենը, նախատեսված միջոցների մեկ երրորդը կուղղվի Ուկրաինայի պետական բյուջեի կարիքներին, իսկ երկու երրորդը՝ ուկրաինական ԶՈւ-ին։
Ուկրաինական կողմին 90 միլիարդ եվրոյի չափով վարկ տրամադրելու որոշումը հաստատվել էր դեռևս ապրիլի 23-ին։ Եվրամիությունն այս միջոցները կներգրավի եվրոպական երկրների կողմից մարվող եվրոպարտատոմսերի միջոցով։ Ըստ նախանշված ծրագրի՝ այդ գումարից 30 միլիարդ եվրոն կուղղվի մակրոտնտեսական կայունության աջակցմանը, իսկ մնացած 60 միլիարդը՝ պաշտպանական-արդյունաբերական ներուժի զարգացմանը։

Первый транш кредита Европейского союза (ЕС) для Украины суммой в €6 млрд будет направлен на закупку беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) для Вооруженных сил Украины (ВСУ). Об этом 29 апреля сообщила глава Европейской комиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен.
«Первый оборонный пакет будет направлен на производство дронов на сумму около €6 млрд», — заявила фон дер Ляйен, трансляция ее выступления доступна на YouTube-канале Европейского парламента.
По словам председателя Еврокомиссии, ЕС планирует уже в этом квартале выделить всю первую часть кредита в €45 млрд, рассчитанную на 2026 год. Как рассказала фон дер Ляйен, треть заложенных средств пойдет на нужды госбюджета Украины, а две трети — на поддержку ВСУ.
Предоставление украинской стороне кредита в размере €90 млрд было утверждено еще 23 апреля. Средства будут получены ЕС в формате евробондов, которые будут выплачиваться странами Европы. Из этой суммы, согласно плану, €30 млрд должны потратить на поддержку макроэкономики, а оставшиеся €60 млрд — на развитие оборонно-промышленного потенциала.