Հայաստանը հետաքրքրված է ԱՄԷ-ից բարձրորակ ապրանքների և առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներկրմամբ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 5–ին, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների առաջադեմ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Օմրան Շարաֆի և Հայաստանում ԱՄԷ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլայի հետ հադիպման ժամանակ նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։ Այս մասին NEWS.am—ին տեղեկացնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Գևորգ Պապոյանը բարձր է գնահատել վերջին տարիներին տնտեսության ոլորտում ԱՄԷ-ի հետ ձևավորված սերտ գործակցությունը։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է ԱՄԷ-ից բարձրորակ ապրանքների և առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներկրմամբ, ինչպես նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացմամբ՝ տնտեսության արդիականացման նպատակով։
Այս համատեքստում նշվել է, որ Հայաստանը բաց է Էմիրաթական ներդրումների համար լոգիստիկայի, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, դրա առանձին բաղադրիչներին՝ ընդգծելով ծրագրի կարևորությունը տարածաշրջանի խաղաղ և կայուն զարգացման համար:

Армения заинтересована в импорте из ОАЭ высококачественных товаров и передовых технологий. Об этом заявил во время встречи с заместителем министра иностранных дел по вопросам передовой науки и технологий ОАЭ Омраном Шарафом и чрезвычайным и полномочным послом ОАЭ в Армении Нариман Аль-Муллой 5 мая министр экономики РА Геворк Папоян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экономики республики, в ходе встречи Папоян высоко оценил тесное сотрудничество с ОАЭ, сложившееся в последние годы в экономической сфере.
Министр подчеркнул, что Армения заинтересована в реализации инвестиционных программ с целью модернизации экономики.
В этом контексте было отмечено, что Армения открыта для эмиратских инвестиций в сферах логистики, инфраструктур, возобновляемой энергетики, туризма, высоких технологий, сельского хозяйства, промышленности и др.
Была затронута также разработанная правительством Армении программа «Перекресток мира» и ее отдельные компоненты, при этом была подчеркнута важность программы для мирного и стабильного развития региона.