Միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներով զինված «Օհայո» դասի ամերիկյան ռազմավարական ատոմային սուզանավը մտել է Ջիբրալթարի նավահանգիստ։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 6-րդ նավատորմը։
«Այս այցը ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի հնարավորությունները, ճկունությունն ու ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հանդեպ ցուցաբերվող անշեղ հավատարմությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։ Սուզանավը Ջիբրալթար է հասել մայիսի 10-ին։
«Սուզանավերից արձակվող «Օհայո» դասի բալիստիկ հրթիռները... ապահովում են ԱՄՆ միջուկային տրիադայի ամենակայուն ու կենսունակ բաղադրիչը», - նշել է 6-րդ նավատորմը։
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կազմում գտնվող «Օհայո» դասի 14 ռազմավարական սուզանավերից յուրաքանչյուրը կարող է կրել 20 միավոր Trident II D-5 բալիստիկ հրթիռ՝ համալրված անհատական նշանառության բազմակի մարտագլխիկներով։

Американская стратегическая атомная подводная лодка класса Ohio, оснащенная межконтинентальными баллистическими ракетами, зашла на базу в Гибралтаре, сообщил 6-й оперативный флот ВМС США.
«Визит в порт демонстрирует возможности, гибкость и неизменную приверженность США своим союзникам по НАТО», - говорится в сообщении. Субмарина зашла в Гибралтар 10 мая.
«Баллистические ракеты класса Ohio, запускаемые с подводных лодок, ... обеспечивают наиболее живучий компонент ядерной триады США», - отметил 6-й оперативный флот.
Каждая из имеющихся в составе ВМС США 14 стратегических подлодок класса Ohio способна нести 20 баллистических ракет Trident II D-5 с разделяющимися головными частями индивидуального наведения.