Ֆրանսիական դատախազությունը պահանջել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին դատապարտել յոթ տարվա ազատազրկման՝ Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի վարչակարգի կողմից իր 2007 թվականի նախագահական քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորման գործով վերաքննիչ գործընթացի շրջանակում, գրում է Ֆրանսպրես գործակալությունը:
71-ամյա Սարկոզին մեղադրվում է ընտրությունների նախաշեմին Քադաֆիի հետ գաղտնի համաձայնագիր կնքելու մեջ, ըստ որի լիբիացի բռնապետը իբր միջոցներ է տրամադրել նրա ընտրարշավի համար՝ քաղաքական աջակցության և Լոքերբիի ու Նիգերի վրա իրականացված ահաբեկչություններից հետո Լիբիայի միջազգային հեղինակության վերականգնմանը նպաստելու դիմաց:
Սարկոզին կտրականապես հերքում է բոլոր մեղադրանքները՝ գործընթացն անվանելով քաղաքականապես մոտիվացված:
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին առաջին ատյանի դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել հանցավոր համաձայնության մեջ, սակայն արդարացրել էր կոռուպցիայի և անձամբ ապօրինի ֆինանսավորում ստանալու հետ կապված կետերով: Սակայն հենց այդ գործը Սարկոզիին դարձրեց ժամանակակից Ֆրանսիայի նախագահներից առաջինը, որը հայտվել է բանտում. անցյալ տարվա վերջին նա մոտ երեք շաբաթ ճաղերի հետևում անցկացրեց:
Այժմ վերաքննության շրջանակում դատախազները պահանջում են նրան մեղավոր ճանաչել բոլոր առանցքային մեղադրանքներով, ներառյալ կոռուպցիան և քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորումը:
Վերջնական դատավճիռն ակնկալվում է նոյեմբերի 30-ին: Մեղադրական դատավճռի հաստատման դեպքում նախկին նախագահին սպառնում է մինչև տասը տարվա ազատազրկում:
Սարկոզիի համար դա առաջին բախումը չէ ֆրանսիական արդարադատության հետ պետության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալուց հետո: Վերջին տարիներին նա արդեն երկու վերջնական մեղադրական դատավճիռ է ստացել այլ քրեական գործերով:

Французская прокуратура потребовала приговорить бывшего президента Франции Николя Саркози к семи годам лишения свободы в рамках апелляционного процесса по делу о незаконном финансировании его президентской кампании 2007 года со стороны режима ливийского лидера Муаммара Каддафи, пишет AFP.
71-летний Саркози обвиняется в заключении тайного соглашения с Каддафи накануне выборов, согласно которому ливийский диктатор якобы предоставил средства на его избирательную кампанию в обмен на политическую поддержку и содействие в восстановлении международной репутации Ливии после терактов над Локерби и Нигером.
Саркози категорически отвергает все обвинения, называя процесс политически мотивированным.
В сентябре прошлого года суд первой инстанции признал его виновным в преступном сговоре, однако оправдал по пунктам, связанным с коррупцией и личным получением незаконного финансирования. Тем не менее именно это дело сделало Саркози первым современным президентом Франции, оказавшимся в тюрьме: в конце прошлого года он провёл за решёткой около трёх недель.
Теперь в рамках апелляции прокуроры требуют признать его виновным по всем ключевым обвинениям, включая коррупцию и незаконное финансирование кампании.
Окончательный вердикт ожидается 30 ноября. В случае подтверждения обвинительного приговора бывшему президенту грозит до десяти лет заключения.
Для Саркози это далеко не первое столкновение с французским правосудием после ухода с поста главы государства. За последние годы он уже получил два окончательных обвинительных приговора по другим уголовным делам.