Ժողովրդի մի մասը ընտրելու է նոր իշխանություն, ժողովրդի մի այլ մաս՝ Հայաստանի լուծարային հանձնաժողով։ Այս մասին սոցցանցի իր էջում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» համահիմնադիր, ԲՀԿ ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մինչև հունիսի 7 մեր հավաքական խնդիրը ճիշտ համամասնություն ստանալն է։
Սա ավելին է, քան նախընտրական խնդիրը. սա պատմական առաքելություն է։ Հետո լինելու է ուշ, ինչպես ուշ եղավ 2021-ի սխալ ընտրությունից հետո՝ Արցախի կորստով։ Մի´ հոգնեք, մի´ զլացեք, խոսե´ք, համոզե´ք, բացատրե´ք չկողմնորոշվածներին, չքվեարկողներին, «քաղաքականությամբ չզբաղվողներին»։
Աշխատել է պետք նաև «ՔՊ-ական բարբառով» խոսողների հետ։ Իհարկե, նրանց մեջ կա անհույս սուբկուլտուրա։ Բայց կան մարդիկ, ովքեր այնուհանդերձ ունեն խիղճ և մտածելու ունակություն։ Նրանց պետք է բացատրել, որ իրենց մոտիվացիան, իրենց շահը չեն իրականանալու ընդհանուր պարտության դեպքում։ Սուտ է, թե այս իշխանության վերարտադրման դեպքում դուք շարունակելու եք ձեր անձնական շահն առաջ տանել։ Չի լինելու։
Չի լինելու, որովհետև այս իշխանությունը սրընթաց սկսելու է Հայաստանի լուծարման՝ հանձն առած գործը։ Չի թաքցնում, որ տալու է, զիջելու է, ընդունելու է, ինչ ասեն անելու է։ Բա դո՞ւք ինչ եք անելու։ Ձեր գծած բոլոր անձնական ծրագրերը նույնպես ձախողվելու են ընդհանուրի հետ։ Արցախում նույնպես որոշ մարդիկ «անձնական շահ» էին առաջ տանում։ Ի՞նչ եղավ հետո։
Երեկվա նրա վարքագծից հետո ո՞նց կարող է իրեն հարգող մարդը քվեարկել նրա օգտին։ Բնականաբար, մի քանի հարյուր հազարը քվեարկելու է։ Սա է իրականությունը, բան չունեմ ասելու, բայց անձնապես մի´ եղեք դրա մեջ։ Պետական համակարգ, ի պաշտոնե լռողներ և այլք, նորմալ մարդիկ, մտածեք, թե ինչի´ն եք մասնակից լինում ձեր քվեարկությամբ։
Հունիսի 8-ին, երբ պարզ դառնա որ ձևավորվում է նոր սոլիդ իշխանություն, ՔՊ-ի օգտին քվեարկած մարդ չեք տեսնելու։ Չի լինելու մեկ մարդ, որ կասի «ես քվեարկել եմ նրա օգտին»։ Քվեարկածների 99 տոկոսը ընտրություններից հետո հանկարծ անհետանալու են։ Մարդիկ կեղծելու են իրենք իրենց։ Սա է, ցավոք, Հայաստանը։ Շատ ավելի ազնիվ կլինի ի սկզբանե չքվեարկել։

Часть народа выберет новую власть, другая часть народа — ликвидационную комиссию Армении. Об этом на своей странице в соцсети написал соучредитель «Группы альтернативных проектов», включенный в избирательный список партии «Процветающая Армения» Ваге Ованнисян.
В частности, он отметил: «До 7 июня наша общая задача — получить правильное соотношение.
Это больше, чем предвыборная задача: это историческая миссия. Потом будет поздно, как стало поздно после ошибочного выбора 2021 года — с потерей Арцаха. Не уставайте, не ленитесь, говорите, убеждайте, объясняйте тем, кто не определился, тем, кто не голосует, «тем, кто не занимается политикой».
Нужно работать и с теми, кто говорит «на диалекте ГД». Конечно, среди них есть безнадежная субкультура. Но есть люди, которые, тем не менее, обладают совестью и способностью мыслить. Им нужно объяснить, что их мотивация, их интерес не будут реализованы в случае общего поражения. Ложь, что в случае воспроизводства этой власти вы и дальше сможете продвигать свою личную выгоду. Этого не будет.
Этого не будет, потому что эта власть стремительно начнет доводить до конца взятое на себя дело — ликвидацию Армении. Она не скрывает, что отдаст, уступит, примет, сделает все, что ей скажут. А вы что будете делать? Все ваши намеченные личные планы тоже рухнут вместе с общим. В Арцахе тоже некоторые люди продвигали «личную выгоду». Что было потом?
После его вчерашнего поведения как может уважающий себя человек голосовать за него? Естественно, несколько сотен тысяч проголосуют. Такова реальность, мне нечего сказать, но лично не будьте в этом замешаны. Государственная система, молчащие по должности и другие, нормальные люди, подумайте, в чем именно вы становитесь соучастниками своим голосованием.
8 июня, когда станет ясно, что формируется новая солидная власть, вы не увидите ни одного человека, проголосовавшего за ГД. Не будет ни одного человека, который скажет: «Я голосовал за него». 99 процентов проголосовавших после выборов вдруг исчезнут. Люди будут обманывать самих себя. Вот такая, к сожалению, Армения. Гораздо честнее будет изначально не голосовать.