Ամենահիբրիդային և դրսից կառավարվող իշխանությունները։ Այս մասին սոցցանցի իր էջում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ, ԲՀԿ ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ինչո՞ւ է Նիկոլը որպես իր նախընտրական հիմնական ուղղություն ընտրել 3 խոշոր ազդեցիկ ուժերի՝ իբր դրսի ազդեցության տակ գտնվելու և Հայաստանի վրա հիբրիդային ազդեցության գաղափարը։
Շատ պարզ պատճառով. որ քողարկի իրական ազդեցության պատկերը։ Ինքն ու իր թիմն են դրսի ազդեցության տակ ։ Հայաստանի ներքաղաքական պրոցեսների վրա դրսից միակ ուղիղ ազդեցությունը Ադրբեջանինն է՝ Հայաստանի գործող իշխանության վրա։ Մնացածը հեքիաթ է։ Ինչ վերաբերում է հիբրիդային ազդեցությանը և կեղտոտ տեխնոլոգիաների կիրառմանը, ապա դա նույնպես հենց Նիկոլի թիմի համար է արվում, և լավագույն ազդեցությունը երեկվա ռուսալեզու «The Insider»-ի հրապարակումն էր։ Ծայրից ծայր սուտ տեղեկություն, որն իշխանության առաջին դեմքերից սկսած մինչև հանրային մամուլ տարածեցին։ Սպասեք միջազգային եվրատերերից SMS-ով ապրող շրջանակների պուլտով կառավարվող հիստերիային։ Բայց լուրջ մի ընդունեք։
Ի՞նչ պետք է անենք մենք՝ մեծացնենք հայկական գործոնը։ Դրսի գործոնների չեզոքացման միակ ճանապարհը հայկական գործոնի ուժեղացումն է։ Դրա ռեսուրսը, պոտենցիալը ունենք, եթե մեր հասարակությանը կարողանանք բացատրել, որ վաղը երբ էլի ենթարկվենք հարձակման, ագրեսիայի, էթնիկ զտման փորձերի, դրանցից միայն ցավակցական հեռագրեր և երկուստեք զսպվածության կոչեր ենք ստանալու։ Ուրիշ ոչինչ։ Քարոզարշավի առաջիկա շաբաթներին շեշտադրումը պետք է արվի հայկական գործոնի վրա. ռուսական, բելառուսական, ամերիկյան, եվրոպական... և այլ իբր ազդեցություններ, դրանք բոլորը դատարկ խոսակցություններ են, ժամավաճառություն։ Կա պարզ ընտրություն՝ հայկական գործոն-նոր իշխանություն, և այս իշխանությունը՝ իր ադրբեջանական գործոնով»,-գրել է նա։

В стране сейчас самая гибридная и управляемая извне власть. Об этом написал на своей странице в «Facebook» кандидат в депутаты от партии «Процветающая партия», эксперт Ваге Ованнисян.
«Почему Никол в качестве своего основного предвыборного направления выбрал идею о том, что 3 крупные влиятельные силы якобы находятся под внешним влиянием и оказывают на Армению гибридное воздействие?
Причина очень простая – чтобы скрыть реальную картину влияния. Именно он и его команда находятся под внешним влиянием. Единственное прямое внешнее влияние на внутриполитические процессы в Армении – это влияние Азербайджана на действующую власть. Все остальное – сказки. Что касается гибридного воздействия и применения грязных технологий, то это тоже делается именно для команды Никола, и лучшим примером воздействия стала вчерашняя публикация русскоязычного «The Insider». Сплошная ложная информация, которую распространили, начиная с первых лиц власти и заканчивая государственными СМИ. Ждите управляемых пультом истерии кругов, живущих SMS, от международных еврохозяев. Но не воспринимайте это слишком серьезно.
Что должны делать мы? Усиливать армянский фактор. Единственный путь нейтрализации внешних факторов – усиление армянского фактора. У нас есть для этого ресурс и потенциал, если мы сможем объяснить нашему обществу, что завтра, когда мы снова подвергнемся нападению, агрессии, попыткам этнической чистки, в ответ получим лишь телеграммы с соболезнованиями и призывы к сдержанности с обеих сторон. Ничего больше. В ближайшие недели предвыборной кампании акцент нужно делать на армянском факторе: российское, белорусское, американское, европейское... и другие, якобы, влияния – все это пустые разговоры, пустая трата времени. Есть простой выбор: армянский фактор – новая власть и нынешняя власть – ее азербайджанским фактором».