Իրանն առայժմ պատասխան չի տվել երկու երկրների միջև տարաձայնությունների կարգավորմանն ուղղված վերջնական համաձայնագրի՝ ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկված տարբերակին։ Այս մասին հունիսի 2-ին հայտնել է «Mehr» գործակալությունը՝ հղում անելով իրանական բանակցային խմբին մոտ կանգնած աղբյուրին։
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ Թեհրանում վերջնական տեքստի քննարկումները դեռ շարունակվում են։ Նա նշել է, որ Իրանը մեծ զգուշավորությամբ է մոտենում առաջարկի դիտարկմանը՝ հաշվի առնելով նախկին պայմանավորվածությունների փորձը և ԱՄՆ-ի կողմից պարտավորությունների կատարման հանդեպ առկա անվստահությունը։
«Հիմնվելով նախորդ փորձի վրա՝ Իրանը ձգտում է իրական և շոշափելի արդյունքների»,- հայտարարել է աղբյուրը։
Նա նաև հավելել է, որ կողմերը տարբեր կերպ են գնահատում ռիսկերը. ԱՄՆ-ն վախենում է հակամարտության էսկալացիայից, մինչդեռ Իրանը մտահոգված է հնարավոր համաձայնագրի հուսալիությամբ։
Աղբյուրն ընդգծել է, որ Թեհրանի դիրքորոշումը հիմնված է կոնկրետ և ստուգելի քայլերի սկզբունքի վրա, քանի որ երկիրը նախկինում արդեն բախվել է պայմանավորվածությունների խախտմանը։

Иран пока не предоставил ответа на предложенный США вариант окончательного соглашения, направленного на урегулирование противоречий между двумя странами. Об этом 2 июня сообщило агентство Mehr со ссылкой на источник, близкий к иранской переговорной группе.
По словам собеседника агентства, обсуждение финального текста в Тегеране продолжается. Он отметил, что Иран подходит к рассмотрению предложения с высокой осторожностью, учитывая опыт прошлых договоренностей и недоверие к выполнению обязательств со стороны США.
«Исходя из предыдущего опыта, Иран стремится к реальным и ощутимым результатам», — заявил источник.
Также он добавил, что стороны по-разному оценивают риски: США опасаются эскалации конфликта, тогда как Иран обеспокоен надежностью возможного соглашения.
Источник подчеркнул, что позиция Тегерана основывается на принципе конкретных и проверяемых шагов, поскольку страна ранее сталкивалась с нарушением договоренностей.