ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մարդասիրական նկատառումներից ելնելով նախընտրում է Իրանի հետ իրավիճակի դիվանագիտական լուծումը, սակայն ամերիկյան հարվածների վերսկսումը վստահություն կտար, որ հակամարտությունն այլևս երբեք չի վերսկսվի։
«Գիտեք, մարդասիրական տեսանկյունից ես կնախընտրեի դա (հակամարտության ավարտը) խաղաղ ճանապարհով անել»,- հայտարարել է նախագահը Pod Force One փոդքաստին տված հարցազրույցում։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից ուժային գործողության հնարավոր վերսկսումը կարող էր վստահություն բերել, որ հակամարտությունը վերջնականապես կավարտվի։
«Վստահ եմ։ Դրանով ամեն ինչ կավարտվեր։ Այլևս ոչ մի խոսակցություն (Իրանի հետ), ոչ մի հիմարություն չէր լինի։ Բանակցություններում այլևս ոչ մի ձգձգում չէր լինի»,- ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կտար Իրանի դեմ ամերիկյան հարձակումների վերսկսումը։

Президент США Дональд Трамп заявил, что предпочитает дипломатическое решение ситуации с Ираном из гуманитарных побуждений, но возобновление американских ударов принесло бы уверенность в том, что конфликт не возобновится.
«Знаете, я бы предпочел сделать это (завершить конфликт) по-хорошему с гуманитарной точки зрения», - заявил президент в интервью подкасту Pod Force One.
При этом он отметил, что возможное возобновление силовой операции США могло бы принести уверенность в том, что конфликт завершится.
«Уверенность. Это бы закончилось. Не было бы больше никаких разговоров (с Ираном), никакого бреда. Не было бы больше никаких задержек (в переговорах) », - сказал Трамп в ответ на вопрос о том, что принесло бы возобновление атак США на Иран.