«Մինչև երդմնակալությունը կհասցնենք հրաժարվել և ավարտին հասցնել Սամվել Կարապետյանի՝ Ռուսաստանի և Կիպրոսի քաղաքացիությունից հրաժարվելու գործընթացը»։ Հունիսի 3-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով իրենց դաշինքի վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի այլ քաղաքացիություններ ունենալու վերաբերյալ հարցը։
Նա ընդգծել է, որ օտարերկրյա քաղաքացիությունից հրաժարվելու բոլոր անհրաժեշտ իրավական ընթացակարգերը լիովին կավարտվեն սահմանված ժամկետներում։ Նարեկ Կարապետյանը վստահեցրել է, որ իր հորեղբայրը՝ Սամվել Կարապետյանը, կկատարի Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական բոլոր պահանջները, որոնք վերաբերում են երկրի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց քաղաքացիությանը, և պաշտոնը պաշտոնապես ստանձնելու պահին նա կունենա բացառապես հայկական անձնագիր։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Կարապետյանն ունի երեք երկրի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Կիպրոսի քաղաքացիություն։ Օրենսդրական պահանջների պատճառով, որոնք արգելում են Հայաստանի վարչապետին ունենալ բազմաքաղաքացիություն, նա սկսել է ռուսական և կիպրական անձնագրերից հրաժարվելու իրավական գործընթացը։

До инаугурации успеем отказаться и завершить процесс отказа Самвела Карапетяна от гражданств России и Кипра. Об этом в беседе с журналистами 3 июня в Ереване заявил Нарек Карапетян, возглавляющий пропорциональный список кандидатов в депутаты блока партий «Сильная Армения», комментируя вопрос о наличии иных гражданств у кандидата в премьер-министры от их блока Самвела Карапетяна.
Он подчеркнул, что все необходимые юридические процедуры по отказу от иностранного гражданства будут полностью завершены в установленные сроки. Нарек Карапетян заверил, что его дядя Самвел Карапетян выполнит все законодательные требования Республики Армения, касающиеся гражданства высших должностных лиц страны, и к моменту официального вступления в должность у него останется исключительно армянский паспорт.
Напомним, Самвел Карапетян имеет гражданство трех стран: Армении, России и Кипра. Из-за законодательных требований, запрещающих премьер-министру Армении иметь множественное гражданство, он начал юридический процесс отказа от российского и кипрского паспортов.