Ամերիաբանկը և Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկը (FMO) ՎԶԵԲ-ի` Ռիգայում (Լատվիա) կայացած տարեկան ժողովի ժամանակ կնքել են 120 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիր։ Պայմանագրի նպատակն է ընդլայնել ֆինանսավորման հասանելիությունը Հայաստանում գործող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար և խթանել կայուն զարգացումը կանաչ ֆինանսավորման միջոցով։
Ֆինանսավորման առնվազն 25%-ը կհատկացվի սահմանված չափանիշներին համապատասխանող կանաչ նախագծերին։ Մնացած միջոցները կուղղվեն ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը. առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինեն կանանց և երիտասարդ ձեռնարկատերերի կողմից ղեկավարվող բիզնեսները, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում և գյուղական համայնքներում գործող ձեռնարկությունները։
Այս նոր պայմանագիրն արտացոլում է Ամերիաբանկի և FMO-ի ընդհանուր ձգտումը՝ աջակցելու ներառական տնտեսական աճին, բարձրացնելու տեղական բիզնեսների մրցունակությունը և նպաստելու անցմանը դեպի ավելի կայուն տնտեսություն։
Խոսելով պայմանագրի մասին՝ Ամերիաբանկի ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը նշեց. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր երկարատև գործընկերությունը FMO-ի հետ այս գործիքի միջոցով, որն էլ ավելի կընդլայնի  ֆինանսավորման հասանելիությունը ամբողջ Հայաստանում գործող ՄՓՄՁ-ների համար՝ միաժամանակ ավելացնելով աջակցությունը կանաչ և ներառական նախագծերին։ Այս համագործակցությունը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանում կայուն աճի խթանման և ձեռնարկատերերի համար ավելի լայն հնարավորությունների ստեղծման գործում, որը ռազմավարական նշանակություն ունի Ամերիաբանկի համար»։
FMO-ի գործադիր տնօրեն Մայքլ Յոնգենիլը նշեց. «Մեր ներդրումն Ամերիաբանկում արտացոլում է ձեռնարկատերերին սատարելու մեր հանձնառությունը՝ միաժամանակ խթանելով արդար անցումը դեպի ցածրածխածնային և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ ավելի դիմացկուն տնտեսություն։ Կանաչ ներդրումներին զուգահեռ ընդլայնելով ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը՝ մենք ձգտում ենք խթանել ներառական աճը և օգնել ապահովել, որ այս անցման օգուտից լիարժեք օգտվի ամբողջ հանրությունը»։
Ամերիաբանկի և FMO-ի գործընկերությունը զգալիորեն ընդլայնվել է 2009 թվականից ի վեր, երբ Ամերիաբանկն առաջին անգամ ֆինանսավորում ստացավ FMO-ից` հայկական ՓՄՁ-ներին և վերականգնվող էներգետիկայի նախաձեռնություններին աջակցելու համար։ Նախորդ 17 տարվա ընթացքում FMO-ն տրամադրել է շուրջ 400 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։ Այս միջոցները նպաստել են Հայաստանում բազմաթիվ բիզնես և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի իրականացմանը՝ աջակցելով ձեռներեցությանը, նպաստելով աշխատատեղերի ստեղծմանը և ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը։

Америабанк и Голландский банк развития предпринимательства (FMO) заключили кредитный договор на 120 миллионов евро во время ежегодного собрания ЕБРР, состоявшегося в Риге, Латвия. Договор направлен на расширение доступа к финансированию для микро-, малых и средних предприятий (ММСП) в Армении и дальнейшее содействие устойчивому развитию посредством зеленого финансирования.
Как минимум 25% средств будет направлено на зеленые проекты, соответствующие установленным критериям. Остальные средства будут направлены на финансирование ММСП, с акцентом на предприятия, возглавляемые женщинами и молодыми предпринимателями, а также предприятия, действующие в сельскохозяйственном секторе и сельских общинах.
Новый договор отражает общую приверженность Америабанка и FMO поддержке инклюзивного экономического роста, повышению конкурентоспособности местных предприятий и ускорению перехода к более устойчивой экономике.
Комментируя соглашение, Ара Саргсян, руководитель отдела финансовых институтов Америабанка, отметил: «Мы рады укрепить наше давнее партнерство с FMO посредством этого инструмента, который еще больше расширит доступ к финансированию для ММСП в Армении, одновременно увеличивая поддержку зеленых и инклюзивных проектов. Это сотрудничество продолжает играть важную роль в обеспечении устойчивого роста и расширении возможностей для предпринимателей по всей стране, что имеет стратегическое значение для Америабанка».
Майкл Йонгенил, генеральный директор FMO, прокомментировал: «Наши инвестиции в Америабанк отражают нашу приверженность поддержке предпринимателей и продвижению справедливого климатического перехода. Расширяя доступ к финансированию для ММСП наряду с зелеными инвестициями, мы стремимся стимулировать инклюзивный рост и помочь обеспечить, чтобы преимуществами климатического перехода пользовалось все армянское общество».
Партнерство между Америабанком и FMO значительно расширилось с 2009 года, когда Америабанк получил свое первое финансирование от FMO для поддержки армянских МСП и инициатив в области возобновляемой энергетики. За последние 17 лет FMO предоставил финансирование в общей сложности в размере около 400 миллионов долларов США. Эти средства способствовали осуществлению многочисленных бизнес-проектов и проектов в области возобновляемой энергетики по всей Армении, поддерживая предпринимательство, создание рабочих мест и развитие более зеленой экономики.