Ամերիաբանկը և Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկը (FMO) ՎԶԵԲ-ի` Ռիգայում (Լատվիա) կայացած տարեկան ժողովի ժամանակ կնքել են 120 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիր։ Պայմանագրի նպատակն է ընդլայնել ֆինանսավորման հասանելիությունը Հայաստանում գործող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար և խթանել կայուն զարգացումը կանաչ ֆինանսավորման միջոցով։
Ֆինանսավորման առնվազն 25%-ը կհատկացվի սահմանված չափանիշներին համապատասխանող կանաչ նախագծերին։ Մնացած միջոցները կուղղվեն ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը. առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինեն կանանց և երիտասարդ ձեռնարկատերերի կողմից ղեկավարվող բիզնեսները, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում և գյուղական համայնքներում գործող ձեռնարկությունները։
Այս նոր պայմանագիրն արտացոլում է Ամերիաբանկի և FMO-ի ընդհանուր ձգտումը՝ աջակցելու ներառական տնտեսական աճին, բարձրացնելու տեղական բիզնեսների մրցունակությունը և նպաստելու անցմանը դեպի ավելի կայուն տնտեսություն։
Խոսելով պայմանագրի մասին՝ Ամերիաբանկի ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը նշեց. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր երկարատև գործընկերությունը FMO-ի հետ այս գործիքի միջոցով, որն էլ ավելի կընդլայնի  ֆինանսավորման հասանելիությունը ամբողջ Հայաստանում գործող ՄՓՄՁ-ների համար՝ միաժամանակ ավելացնելով աջակցությունը կանաչ և ներառական նախագծերին։ Այս համագործակցությունը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանում կայուն աճի խթանման և ձեռնարկատերերի համար ավելի լայն հնարավորությունների ստեղծման գործում, որը ռազմավարական նշանակություն ունի Ամերիաբանկի համար»։
FMO-ի գործադիր տնօրեն Մայքլ Յոնգենիլը նշեց. «Մեր ներդրումն Ամերիաբանկում արտացոլում է ձեռնարկատերերին սատարելու մեր հանձնառությունը՝ միաժամանակ խթանելով արդար անցումը դեպի ցածրածխածնային և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ ավելի դիմացկուն տնտեսություն։ Կանաչ ներդրումներին զուգահեռ ընդլայնելով ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը՝ մենք ձգտում ենք խթանել ներառական աճը և օգնել ապահովել, որ այս անցման օգուտից լիարժեք օգտվի ամբողջ հանրությունը»։
Ամերիաբանկի և FMO-ի գործընկերությունը զգալիորեն ընդլայնվել է 2009 թվականից ի վեր, երբ Ամերիաբանկն առաջին անգամ ֆինանսավորում ստացավ FMO-ից` հայկական ՓՄՁ-ներին և վերականգնվող էներգետիկայի նախաձեռնություններին աջակցելու համար։ Նախորդ 17 տարվա ընթացքում FMO-ն տրամադրել է շուրջ 400 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։ Այս միջոցները նպաստել են Հայաստանում բազմաթիվ բիզնես և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի իրականացմանը՝ աջակցելով ձեռներեցությանը, նպաստելով աշխատատեղերի ստեղծմանը և ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը։

Ameriabank and the Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) have signed a EUR 120 million loan agreement during the EBRD Annual Meeting held in Riga, Latvia. The agreement aims to expand access to finance for micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in Armenia and further promote sustainable development through green financing.
At least 25% of the funding will be allocated to eligible green projects. The remaining proceeds will be directed toward financing MSMEs, with a focus on businesses led by women and young entrepreneurs, as well as enterprises operating in the agricultural and rural sectors.
The new agreement underscores the shared commitment of Ameriabank and FMO to support inclusive economic growth, strengthen the competitiveness of local businesses, and accelerate the transition toward a more sustainable economy.
Commenting on the agreement, Ara Sargsyan, Head of Financial Institutions Division at Ameriabank, said: "We are pleased to strengthen our long-standing partnership with FMO through this facility, which will further expand access to finance for MSMEs in Armenia while increasing support for green and inclusive projects. This cooperation continues to play an important role in driving sustainable growth and broadening opportunities for entrepreneurs across the country, which is of strategic importance for Ameriabank".
Michael Jongeneel, the CEO of FMO, commented: "Our investment in Ameriabank reflects our commitment to enabling entrepreneurs while advancing a just climate transition. By expanding access to finance for MSMEs alongside green investments, we aim to drive inclusive growth and help ensure that the benefits of climate transition are shared broadly across Armenian society".
The partnership between Ameriabank and FMO has expanded considerably since 2009, when Ameriabank secured its first financing facility from FMO to support Armenian SMEs and renewable energy initiatives. Over the past 17 years, FMO has provided approximately USD 400 million in total financing to date. These funds have contributed to the implementation of numerous business and renewable energy projects across Armenia, supporting entrepreneurship, job creation and the development of a greener economy.