Գերմանիայում աճում է մտահոգությունը պետական հաստատությունների դեմ անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր գրոհների կապակցությամբ։ Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Դոբրինդտը կոչ է արել ստեղծել Բունդեսթագի և այլ սահմանադրական մարմինների՝ դրոններից պաշտպանության մշտապես գործող համակարգ, գրել է Euronews-ը։
Բունդեսթագի նախագահ Յուլիա Քլյոկներին ուղղված նամակում նա նշել է, որ «սահմանադրական մարմինների պաշտպանությունն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում վերացական, բայց իրական սպառնալիքի ֆոնին»։ Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին անօդաչու սարքերի հայտնաբերման հաճախացած դեպքերը մեծացրել են հատուկ ծառայությունների զգոնությունը։
Դոբրինդտը ընդգծել է, որ դրոնների դեմ պայքարի դաշնային ոստիկանության նոր ստորաբաժանումը կարող է միայն ժամանակավոր աջակցություն ցուցաբերել, մինչդեռ Բեռլինում հակազդման հիմնական պատասխանատվությունը մնում է երկրամասային ոստիկանության վրա։
Եվրոպայում միջադեպերի աճող թվի ֆոնին, ներառյալ ՆԱՏՕ երկրների օդային տարածքի խախտումները, անվտանգության ծառայությունները դեպքերի մի մասը կապում են հնարավոր հետախուզական գործողությունների և GPS խափանումների հետ, որոնք կարող են շեղել դրոններին իրենց ուղուց։
Ի պատասխան՝ Գերմանիան ընդլայնում է հակազդման գործիքակազմը․ օրենսդրական բարեփոխումներն ուժեղացրել են դաշնային ոստիկանության և բունդեսվերի լիազորությունները, ներառյալ սպառնալիքի դեպքում դրոնների վնասազերծմանը նրանց մասնակցության հնարավորությունը։ Քննարկվում է նաև տասնյակ ռադիոլոկացիոն և սենսորային համակարգերից բաղկացած ցանցի ստեղծումը՝ անօդաչու սարքերի վաղ հայտնաբերման համար։
Բաց է մնում որսման մեթոդների հարցը․ զինված ոչնչացման միջոցների հնարավոր կիրառման հետ մեկտեղ դիտարկվում են նաև պակաս վտանգավոր եղանակներ, ներառյալ ցանցերով որսացող դրոնները։

В Германии усиливается обеспокоенность возможными атаками беспилотников на государственные учреждения. Министр внутренних дел ФРГ Александр Добриндт призвал создать постоянно действующую систему защиты Бундестага и других конституционных органов от дронов, пишет Euronews.
В письме председателю Бундестага Юлии Клёкнер он отметил, что «защита конституционных органов приобретает особое значение на фоне абстрактной, но реальной угрозы». По его словам, участившиеся случаи обнаружения беспилотников в последние месяцы усилили настороженность спецслужб.
Добриндт подчеркнул, что новое подразделение федеральной полиции по борьбе с дронами может оказывать лишь временную поддержку, тогда как основная ответственность за противодействие в Берлине остаётся за земельной полицией.
На фоне растущего числа инцидентов в Европе, включая нарушения воздушного пространства стран НАТО, службы безопасности связывают часть случаев с возможными разведывательными операциями и помехами GPS, которые могут сбивать дроны с курса.
В ответ Германия расширяет инструменты противодействия: реформы законодательства усилили полномочия федеральной полиции и бундесвера, включая возможность их участия в нейтрализации дронов в случае угрозы. Также обсуждается создание сети из десятков радиолокационных и сенсорных систем для раннего обнаружения беспилотников.
Остаётся открытым вопрос о методах перехвата: наряду с возможным применением вооружённого уничтожения рассматриваются и менее опасные способы, включая перехватывающие дроны с сетями.