Իսրայելի պաշտպանական գերատեսչության բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այս շաբաթ կայացած անվտանգության հարցերով նախարարների կաբինետի նիստի ժամանակ հիասթափություն են հայտնել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի մշակման մասին հայտարարության կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է «The Jerusalem Post»-ը։
Պարբերականի երկու իրազեկ աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) բարձրաստիճան պաշտոնյաները նախարարներին և կառավարության ղեկավար Բենիամին Նեթանյահուին հայտնել են, որ Հորմուզի նեղուցի ծովային շրջափակման պատճառով Իրանի տնտեսությունը կտրուկ վատթարացել է, և շարունակվող տնտեսական ճնշումը կարող է էլ ավելի խորը ճգնաժամի հանգեցնել Թեհրանին։
Զրուցակիցները նշել են, որ շրջափակումից ամենաշատը տուժած ոլորտներից մեկը դարձել է Իրանի նավթային արդյունաբերությունը։
Պարբերականի աղբյուրները հավելել են, որ սահմանափակումների պահպանումը կարող էր ստիպել Իրանին փակել նորանոր հանքավայրեր՝ պոտենցիալ անդառնալի վնաս հասցնելով պետական եկամուտների կարևորագույն աղբյուրին։
Միևնույն ժամանակ, «NBC» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով իսրայելական մի աղբյուրի, հայտնել է, որ երկրի կառավարությունը մինչ օրս չի ծանոթացել փոխըմբռնման հուշագրի տեքստին։
Հեռուստաալիքի զրուցակիցը չի հստակեցրել՝ արդյո՞ք իսրայելցի դիվանագետները խնդրել են ԱՄՆ-ին տրամադրել համաձայնագրի տեքստը։
Այդուհանդերձ, հեռուստաալիքի ամերիկյան աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ն Իրանին հասկացնել է տվել, որ Իսրայելը պատասխան հարվածի իրավունք կունենա «Հեզբոլլահի» հարձակման դեպքում։
«Եթե «Հեզբոլլահը» հարձակվի Իսրայելի վրա, Իսրայելը պատասխան հարված հասցնելու լիարժեք հնարավորություն կունենա»,- ընդգծել է հեռուստաալիքի զրուցակիցը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ անձամբ է ստորագրել Իրանի հետ փոխըմբռնման հուշագիրը։

Senior Israeli defense ministry officials, during a security cabinet meeting this week, expressed disappointment at the announcement of a memorandum of understanding between the US and Iran, The Jerusalem Post reports.
According to two sources familiar with the matter, senior Israel Defense Forces’ (IDF) officials have told ministers and Prime Minister Benjamin Netanyahu that the naval blockade of the Strait of Hormuz has caused a sharp deterioration in Iran's economy, and the continued economic pressure could lead to a deeper crisis for Tehran.
The interlocutors noted that one of the sectors most affected by the blockade has been Iran's oil industry.
The sources added that maintaining the restrictions could force Iran to close new mines, potentially causing irreversible damage to a key source of state revenue.
Separately, NBC, citing an Israeli source, reported that Israel's government has not yet read the text of the memorandum of understanding.
The source, however, did not specify whether Israeli diplomats had asked the US to provide the text of the agreement.
But according to an American source, the US has made it clear to Iran that Israel will have the right to retaliate in the event of an attack by Hezbollah.
Earlier, US President Donald Trump announced that he personally signed the memorandum of understanding with Iran.