Բյուրգենշտոկում ընթացող բանակցություններում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջնորդները կներկայացնեն 18 ժամ տևած քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տեքստը։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Էսմայիլ Բաղային։
«Տեքստը կհրապարակվի երկու միջնորդների՝ Կատարի և Պակիստանի կողմից, և դրանում կարտացոլվեն իմ նշած հիմնական կետերը։ Այն կներկայացվի որպես 18 ժամվա ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունների փաստաթուղթ»,- Բաղայիի խոսքերն է մեջբերել «Tasnim» լրատվական գործակալությունը։
Նա նաև նշել է, որ իրանական նավթի վաճառքի արտոնագրերի տրամադրումն ու Իրանի սառեցված ակտիվների ապաշրջափակումը ԱՄՆ-ի հետ վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին անցնելու գլխավոր պայմաններն են։

Iranian and US mediators in the ongoing talks in Burgenstock will present the text of the agreements reached after 18 hours of discussions, Iranian Ministry of Foreign Affairs spokesperson Esmail Baghaei stated.
“The text will be publicized by the two mediators—Qatar and Pakistan, and will reflect the main points I noted. It will be presented as a document of agreements reached within 18 hours,” Baghaei said, Tasnim News Agency reports.
He added that the granting of licenses to sell Iranian oil and the lifting of the blockade of Iran’s frozen assets are the main conditions for moving to negotiations on a final agreement with the US.