Երեքշաբթի վաղ առավոտյան Ամանի կենտրոնում ֆուտբոլային երկրպագուների բազմամարդ հավաքի ժամանակ տեղի ունեցած հրմշտոցի հետևանքով մեկ մարդ է զոհվել, ևս ութը՝ վիրավորվել։ Երկրպագուները դիտելուց են եղել Աշխարհի առաջնության Հորդանան-Ալժիր հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում է Հորդանանի լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի Հանրային անվտանգության վարչությանը (PSD)։
Դեպքը տեղի է ունեցել Հաշիմյան հրապարակում, որտեղ մեծ թվով երկրպագուներ էին հավաքվել՝ Հորդանան-Ալժիր խաղը դիտելու համար։ Խաղն ավարտվել է Հորդանանի պարտությամբ՝ 2:1 հաշվով։
Արտակարգ ծառայությունները ինը տուժածի են տեղափոխել հիվանդանոց այն բանից հետո, երբ հրապարակում տիրող ուժեղ բազմամարդությունն ու ամբոխի անկանոն շարժումը հանգեցրել են հրմշտոցի։
Տուժածներից մեկն ավելի ուշ մահացել է, իսկ մյուսները ստացել են թեթև և միջին ծանրության վնասվածքներ, ասված է հաղորդագրության մեջ։

One person was killed and eight others injured after a stampede broke out at a large gathering of football fans in central Amman, the capital of Jordan, early Tuesday morning.
The fans were watching the 2026 FIFA World Cup match between Jordan and Algeria, Jordan’s Public Security Directorate said, the Jordan News Agency reports.
The incident took place in Hashemite Square, where a large crowd had gathered to watch the Jordan vs. Algeria match, which ended in a 2-1 defeat for Jordan.
Emergency services took nine injured people to hospital after the large crowd and chaotic movement in the square led to a stampede.