Արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց հայրենի հողեր վերադառնալու հարցը պետք է դառնա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի շրջանակներում քննարկումների մաս, քանի որ առանց այդ իրավունքի վերականգնման դժվար կլինի խոսել տարածաշրջանում երկարատև ու կայուն խաղաղության մասին։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այս մասին «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան. պատմական արդարության և մարդու իրավունքների վերականգնում» խորագրով միջոցառման ժամանակ հայտարարել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի նախագահ Ազիզ Ալեքպերլին։
«Համայնքը, հիմնվելով միջազգային իրավունքի վրա, պահանջում է, որ միջազգային կազմակերպությունները և միջազգային հանրությունը ճանաչեն ու ապահովեն այդ մարդկանց իրավունքները։ Ներկայումս Ադրբեջանն ու Հայաստանը խաղաղ բանակցություններ են վարում։ Մենք կարծում ենք, որ այդ բանակցությունների շրջանակներում պետք է հստակեցվի նաև Արևմտյան Ադրբեջանից փախստականների վերադարձի հարցը։ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է հասկանա, որ պարտավոր է հաշվի առնել տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողությունները։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը հանդես է գալիս հանուն խաղաղության, անվտանգության և տարածաշրջանային համագործակցության։ Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ Միևնույն ժամանակ, մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ճանաչի արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց տներ վերադառնալու իրավունքը և չխոչընդոտի այդ գործընթացին»,- հայտարարել է նա։
Իր հերթին, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռիզվան Նաբիևը լրագրողներին հայտնել է, որ «արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց պատմական հողեր վերադառնալու հարցն արդեն առաջ է մղվում իրավական հարթությունում և իր արտացոլումն է գտնում միջազգային ֆորումներում տարածվող ու ընդունվող փաստաթղթերում։

«Вопрос возвращения западных азербайджанцев на родные земли должен стать частью обсуждений в рамках мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, поскольку без восстановления этого права будет трудно говорить о долгосрочном и устойчивом мире в регионе». Об этом, по сообщениям азербайджанских СМИ, заявил председатель так называемой общины «Западного Азербайджана» Азиз Алекперли на мероприятии «Возвращение в Западный Азербайджан: восстановление исторической справедливости и прав человека».
«Община, основываясь на международном праве, требует, чтобы международные организации и международное сообщество признали и обеспечили права этих людей. В настоящее время Азербайджан и Армения ведут мирные переговоры. Мы считаем, что в рамках этих переговоров должен быть также прояснен вопрос возвращения беженцев из Западного Азербайджана. Руководство Армении должно понимать, что обязано учитывать новые реалии, сложившиеся в регионе.
Община Западного Азербайджана выступает за мир, безопасность и региональное сотрудничество. Мы поддерживаем мирные переговоры между Азербайджаном и Арменией. Вместе с тем мы считаем, что руководство Армении должно признать право западных азербайджанцев на возвращение в свои дома и не препятствовать этому процессу», — заявил он.
В свою очередь депутат парламента Азербайджана Ризван Набиев сообщил журналистам, что «вопрос возвращения западных азербайджанцев на их исторические земли уже продвигается в правовой плоскости и находит отражение в документах, распространяемых и принимаемых на международных форумах».