Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հունիսի 25-ին մասնակցել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի հավատարմատար, հարգարժան պարոն Ալեն,
Ձերդ Գերազանցություններ,
Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Դեռևս 250 տարի առաջ ազատության, անկախության և հավասարության արժեքները հիմք դարձան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ պետության ստեղծման ու կայուն զարգացման համար։ Այդ արժեքները մինչև այսօր կարևոր դեր ունեն ԱՄՆ միջազգային հեղինակության և Հայաստանի հետ ամուր բարեկամության խորացման գործում։
Հայաստան - ԱՄՆ հարաբերությունների հարուստ օրակարգում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում 2025 և 2026 թվականների մեր երկկողմ հարաբերությունների կարևոր ձեռքբերումները։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագիրը դարձավ կարևոր հանգրվան՝ նշանակալի ազդեցություն ունենալով ինչպես կողմերի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Այսօր, ԱՄՆ գործուն ներգրավվածությամբ, Հայաստանը և Հարավային Կովկասը թևակոխել են խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան: Դրա մասին են վկայում նաև վերջին շրջանում փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի այցերը Հայաստան, կնքված համապարփակ գործընկերության մասին կանոնադրությունը, փոխըմբռնման հուշագրերը և ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը: Խաղաղության կարևոր գրավական լինելուց զատ, ԹՐԻՓՓ-ը հանդիսանալու է նաև տարածաշրջանային և գլոբալ տրանսպորտային երթուղիների կարևոր հանգույց:
Առիթն օգտագործելով՝ շնորհավորում եմ նաև ամերիկահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել ԱՄՆ զարգացման գործում՝ ամրապնդելով նաև հայ-ամերիկյան բարեկամական կապերը։
Կրկին շնորհավորում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ՝ ցանկանում եմ հարատև խաղաղություն, բարգավաճում և բարօրություն:

Вице-премьер Армении Мгер Григорян 25 июня принял участие в мероприятии, организованном по случаю Дня независимости США.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в ходе мероприятия Григорян выступил с поздравительным посланием.
«От имени Правительства и лично от себя сердечно поздравляю всех нас с 250-летним юбилеем независимости Соединенных Штатов Америки.
Еще 250 лет назад ценности свободы, независимости и равенства стали основой создания государства Соединенные Штаты Америки и его устойчивого развития. Эти ценности и по сей день играют важную роль в международном авторитете США и углублении прочной дружбы с Арменией.
В насыщенной повестке армяно-американских отношений особое место занимают важные достижения наших двусторонних отношений в 2025 и 2026 годах. Подписанная 8 августа 2025 года при свидетельстве президента США совместная декларация между премьер-министром Республики Армения и президентом Азербайджанской Республики стала важной вехой, оказав значительное влияние как на стороны, так и на весь регион.
Сегодня при активном участии США Армения и Южный Кавказ вступили в новую эпоху мира и стабильности. Об этом свидетельствуют и недавние визиты в Армению вице-президента Джей Ди Вэнса и государственного секретаря Марко Рубио, подписанная хартия о всеобъемлющем партнерстве, меморандумы о взаимопонимании и подписание рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по проекту TRIPP. Помимо того, что TRIPP является важной гарантией мира, он также станет важным узлом региональных и глобальных транспортных маршрутов.
Пользуясь случаем, поздравляю также наших соотечественников-армян Америки, которые внесли свой вклад в развитие США, одновременно укрепляя армяно-американские дружественные связи.
Еще раз поздравляю дружественный народ США с этим знаменательным днем и желаю прочного мира, процветания и благополучия», - заявил Григорян.