Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը դեկտեմբերի 11-ին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ-ի) միջպետական խորհրդի 24-րդ նիստին:
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի տեղակալ Արտաշես Ավետիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Միջպետական խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել երկու տասնյակ հարցեր: Հայաստանը ԵվրԱզԷՍ-ում ներկայանում է դիտորդի կարգավիճակով:
Հայաստանի պատվիրակությունը այցելել է Բ. Ելցինի անվան նախագահական գրադարան, մասնակցել է կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով միջպետական խորհրդի նիստին նեղ կազմով, որը շարունակվել է ընդլայնված կազմով:
Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն իր ելույթում նշել է, որ համագործակցությունը ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում դրական արդյունքներ է արձանագրել ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման գործում, հաջողությամբ են ընթանում Մաքսային միության եւ միասնական տնտեսական տարածության ձեւավորման գործընթացները:
Նիստում անդրադարձ է կատարվել Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության շրջանակներում Մաքսային միության եւ միասնական տնտեսական տարածության ձեւավորմանը, «Նորարարական Բարձր տեխնոլոգիաներ» միջպետական ծրագրի հաստատմանը, ԵվրԱզԷՍ-ի անդամ պետությունների դրամային քաղաքականության հիմնարար սկզբունքների, կրթության եւ հավատարմագրման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրերի եւ պարենային անվտանգության հայեցակարգի նախագծերին: Այնուհետեւ ելույթներով հանդես են եկել նիստին ներկա վարչապետները:
Նիստի ավարտին քննարկվել են կազմակերպչական հարցեր: Այսօր ուշ երեկոյան ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը կվերադառնա Երեւան:

Возглавляемая премьером Армении Тиграном Саркисяном правительственная делегация 11-го декабря в Санкт-Петербурге участвовала в 24-ом заседании ЕврАзЭС.
Из управления по информации и связям с общественностью правительства РА сообщили Новости Армении — NEWS.am, что в состав возглавляемой премьером делегации вошли руководитель аппарата правительства Давид Саргсян, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, заместитель министра финансов Вардан Арамян, заместитель министра экономики МушегТуманян, заместитель министра транспорта и связи Арташес Аветисян и другие должностные лица.
В повестку заседания межгосударственного совета было включено два десятка вопросов. Армения представлена в ЕврАзЭС в статусе наблюдателя.
Делегация Армении посетила президентскую библиотеку имени Бориса Ельцина, приняла участие в заседании межгосударственного совета в узком круге руководителей правительств, которое было продолжено в расширенном составе.
Премьер России Владимир Путин в своем выступлении отметил, что сотрудничество в рамках ЕврАзЭС зафиксировало положительные результаты в преодолении последствий финансово-экономического кризиса. Успешно продвигаются процессы создания Таможенного союза и Единого экономического пространства.
На заседании обратились к формированию в рамках Евроазиатского экономического сообщества Таможенного союза и Единого экономического пространства, утверждению межгосударственной программы «Инновационные высокие технологии», основополагающим принципам валютной политики по регулированию и контролю операций, связанных с движением капитала государств-членов, соглашениям, касающимся сотрудничества в области образования и аккредитации и проекту концепции продовольственной независимости.
После этого выступили участвующие на заседании премьеры. К завершению заседания были обсуждены организационные вопросы. Сегодня поздно вечером возглавляемая премьером правительственная делегация возвратится в Ереван.