ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կհանեն Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները և որոշում կկայացնի Անկարային F-35 կործանիչների հնարավոր վաճառքի վերաբերյալ, երբ երեքշաբթի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում սկսեց հանդիպումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հաղորդում է Reuters։
«Մենք պատրաստվում ենք հանել պատժամիջոցները», — ասել է Թրամփը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն միջոցների մասին հարցին, որոնք կիրառվել էին Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) օրենքի համաձայն։
2020 թվականին Վաշինգտոնը CAATSA-ի շրջանակում պատժամիջոցներ էր կիրառել Թուրքիայի դեմ՝ նրա կողմից ռուսական Ս-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման պատճառով։ Բացի այդ, Անկարան դուրս էր մնացել F-35 կործանիչների ծրագրից, ինչը Թուրքիան անվանել էր անարդար և անօրինական քայլ։
Ինչպես երեքշաբթի հայտնել են իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներ, ակնկալվում էր, որ Անկարա այցի ընթացքում Թրամփը կարտահայտի աջակցություն Թուրքիային F-35-ների հնարավոր վաճառքին, թեև իրավական և օրենսդրական խոչընդոտները դեռ ամբողջությամբ չէին վերացվել։

US President Donald Trump said he would lift sanctions off Turkey and make a decision on a potential sale of F-35 fighter jets to Ankara as he began a meeting on Tuesday with Turkish President Tayyip Erdogan at a NATO summit, Reuters reports.
"We're going to be taking the sanctions off," Trump told reporters when asked about the measures imposed under the Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). In 2020, Washington imposed CAATSA sanctions on Turkey over its acquisition of Russian S-400 air defense systems. It also removed Ankara from the F-35 fighter jet program, a move Turkey called unjust and illegal.
Trump was expected to throw his support behind the potential sale of F-35s during the visit to Ankara, two sources familiar with the matter said on Tuesday, even as legal and congressional hurdles have yet to be fully resolved. "It's a decision we're going to make," Trump said. The US president added that he and Erdogan would also discuss trade.