ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կհանեն Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները և որոշում կկայացնի Անկարային F-35 կործանիչների հնարավոր վաճառքի վերաբերյալ, երբ երեքշաբթի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում սկսեց հանդիպումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հաղորդում է Reuters։
«Մենք պատրաստվում ենք հանել պատժամիջոցները», — ասել է Թրամփը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն միջոցների մասին հարցին, որոնք կիրառվել էին Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) օրենքի համաձայն։
2020 թվականին Վաշինգտոնը CAATSA-ի շրջանակում պատժամիջոցներ էր կիրառել Թուրքիայի դեմ՝ նրա կողմից ռուսական Ս-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման պատճառով։ Բացի այդ, Անկարան դուրս էր մնացել F-35 կործանիչների ծրագրից, ինչը Թուրքիան անվանել էր անարդար և անօրինական քայլ։
Ինչպես երեքշաբթի հայտնել են իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներ, ակնկալվում էր, որ Անկարա այցի ընթացքում Թրամփը կարտահայտի աջակցություն Թուրքիային F-35-ների հնարավոր վաճառքին, թեև իրավական և օրենսդրական խոչընդոտները դեռ ամբողջությամբ չէին վերացվել։

Президент США Дональд Трамп заявил, что снимет санкции с Турции и примет решение о возможной продаже Анкаре истребителей F-35, когда во вторник начал встречу с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом на саммите НАТО, передаёт Reuters.
«Мы собираемся снять санкции», — сказал Трамп журналистам, отвечая на вопрос о мерах, введённых в соответствии с законом Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA).
В 2020 году Вашингтон ввёл санкции CAATSA против Турции из-за приобретения ею российских систем противовоздушной обороны С-400. Кроме того, Анкара была исключена из программы истребителей F-35 — шаг, который Турция назвала несправедливым и незаконным.
Как сообщили во вторник два источника, знакомых с ситуацией, ожидалось, что во время визита в Анкару Трамп выразит поддержку возможной продаже Турции F-35, несмотря на то, что юридические и законодательные препятствия пока ещё не были полностью устранены.