Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեքշաբթի Անկարայի նախագահական համալիրում պաշտոնական այցի շրջանակում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին դիմավորել է բարձրագույն «A+» մակարդակի պաշտոնական արարողությամբ, հաղորդում է Anadolu-ն։
Նախագահական համալիրին մոտենալիս Թրամփի շարասյանը դիմավորել են հեծելազորային ստորաբաժանումները, որոնք նրան ուղեկցել են մինչև արարողակարգային դարպասներ։
Էրդողանն անձամբ ողջունել է ամերիկացի առաջնորդին համալիրի գլխավոր մուտքի մոտ։ Այն բանից հետո, երբ երկու նախագահները զբաղեցրել են իրենց տեղերը արարողության հրապարակում, զինվորական նվագախումբը կատարել է Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի պետական հիմները։
BREAKING: President Trump has arrived in Ankara, Turkey for the NATO Summit, where he was welcomed by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan with a ceremonial motorcade. pic.twitter.com/MjqrwdcRTQ
— Fox News (@FoxNews) July 7, 2026
Արարողությանը մասնակցել են պատմական 16 թյուրքական պետությունները ներկայացնող դրոշակակիրներն ու զինծառայողները, զինվորական նվագախումբը, ինչպես նաև ենիչերիների համազգեստով զինվորներ։ Բացի դրանից, ի պատիվ այցի, տրվել է 21 հրետանային համազարկից բաղկացած հրավառություն։
Թրամփը Թուրքիայի նախագահական գվարդիայի գնդի պատվո պահակախմբին ողջունել է թուրքերեն «Merhaba asker» («Բարև, զինվոր») խոսքերով։
Արարողության ավարտից հետո Էրդողանն ու Թրամփը սեղմել են միմյանց ձեռքը Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի դրոշների առջև գտնվող աստիճանների վրա և լուսանկարվել մամուլի ներկայացուցիչների համար։
ԱՄՆ նախագահի ժամանման ընթացքում նախագահական համալիրի երկնքում սավառնել է Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի Turkish Stars բարձրագույն պիլոտաժի խումբը՝ իրականացնելով թռիչք ամերիկյան դրոշի գույներով՝ կարմիր, կապույտ և սպիտակ ծխային հետքերով։
Արարողությանը մասնակցել են նաև մի քանի պատվավոր ստորաբաժանումներ, դրանց թվում՝ «Մեհթեր» զինվորական նվագախումբը, Նախագահական գվարդիայի գնդի պատմական պատվո պահակախումբը, որի կազմում ներառված են ավանդական տարազներով և իրենց դրոշներով պատմական 16 թյուրքական պետությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև օսմանյան պատմական ստորաբաժանումը։
Բարձրագույն «A+» մակարդակի պաշտոնական արարողությունն առաջին անգամ անցկացվել է 2025 թվականի ապրիլի 10-ին՝ Ինդոնեզիայի նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոյի այցի ժամանակ։
Դոնալդ Թրամփը դարձավ պետության երկրորդ ղեկավարը, որին Թուրքիայում դիմավորեցին նման մակարդակի արարողակարգով։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan on Tuesday welcomed U.S. President Donald Trump at the Presidential Complex in Ankara with a top-level official “A+” ceremony as part of his visit to Turkey, Anadolu reported.
As Trump’s motorcade approached the Presidential Complex, it was met by cavalry units that escorted it to the protocol gate.
Erdoğan personally greeted the American leader at the main entrance to the complex. After both presidents took their places on the ceremonial ground, a military band played the national anthems of Turkey and the United States.
BREAKING: President Trump has arrived in Ankara, Turkey for the NATO Summit, where he was welcomed by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan with a ceremonial motorcade. pic.twitter.com/MjqrwdcRTQ
— Fox News (@FoxNews) July 7, 2026
The ceremony featured standard-bearers and service members representing 16 historical Turkic states, a military band, as well as soldiers dressed in Janissary uniforms. In addition, a 21-gun salute was fired in honor of the visit.
Trump greeted the honor guard of the Presidential Guard Regiment with the words “Merhaba asker” (“Hello, soldier”) in Turkish.
After the ceremony concluded, Erdoğan and Trump shook hands on the steps in front of the Turkish and U.S. flags and posed for members of the press.
During the U.S. president’s arrival, the Turkish Air Force aerobatic team Turkish Stars performed over the Presidential Complex, flying past with red, blue, and white smoke trails — the colors of the American flag.
Several honorary units also took part in the ceremony, including the Mehter military band, the Historical Honor Guard of the Presidential Guard Regiment, which includes representatives of 16 historical Turkic states in traditional attire carrying their banners, as well as the Historical Ottoman Unit.
The official “A+” level ceremony was held for the first time on April 10, 2025, during the visit of Indonesian President Prabowo Subianto.
Donald Trump became the second head of state to be welcomed in Turkey with a ceremony of this level.