Էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը (IEA) նախազգուշացրել է, որ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրացումն ուժգնացնում է մտահոգությունները էներգակիրների համաշխարհային մատակարարումների կայունության վերաբերյալ, թեև Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Սաուդյան Արաբիայից արտահանումն առայժմ օգնում է հում նավթի շուկան զերծ պահել կտրուկ ցնցումներից:
Երեքշաբթի հրապարակված հայտարարության մեջ IEA գործադիր տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը նշել է, որ գործակալությունն ուշադիր հետևում է նավթային շուկաներում տիրող իրավիճակին Հորմուզի նեղուցի՝ էներգետիկ գլոբալ տարանցման առանցքային զարկերակի շուրջ տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից հետո:
«Ռազմական գործողությունների սրացումը, որն ազդում է Հորմուզի նեղուցի և տարածաշրջանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա, ուժեղացնում է մատակարարումների անվտանգության ռիսկերը և մեծացնում շուկայական հեռանկարների վերաբերյալ անորոշությունը»,- հայտարարել է Բիրոլը:
Նա հավելել է, որ սպառնալիքները Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցի շրջանում, որը դիտարկվում էր որպես կարևոր այլընտրանքային երթուղի Պարսից ծոցի երկրներից արտահանման համար, միայն խորացնում են առկա մտահոգությունները:
Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Սաուդյան Արաբիայից արտահանումն աջակցում է շուկային
Չնայած լարվածության աճին՝ Բիրոլն ընդգծել է, որ հում նավթի շուկան շարունակում է օգուտ քաղել բացասական ազդեցությունը մեղմացնող մի շարք գործոններից:
Դրանց թվում են Պարսից ծոցի արտադրողների, առաջին հերթին Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կողմից մատակարարումների զգալի ծավալները: Երկու երկրներն էլ շարունակում են նավթի արտահանումն այլընտրանքային երթուղիներով՝ շրջանցելով Հորմուզի նեղուցը, թեև լցանավերի մի մասը դեռևս անցնում է հենց նեղուցով:
Էներգետիկայի միջազգային գործակալության տվյալներով՝ թեև Ծոցի երկրներից արտահանումը նվազել է հունիսի վերջի պիկային ցուցանիշների համեմատ, այն մնում է էապես ավելի բարձր մարտի սկզբից մինչև հունիսի կեսերն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրված մակարդակներից:
Գործակալությունում նշել են նաև, որ ԱՄՆ-ից, Բրազիլիայից, Վենեսուելայից և Ղազախստանից նավթի արտահանման ավելացումն օգնել է մասնակիորեն փոխհատուցել Պարսից ծոցի տարածաշրջանից մատակարարումների կորուստները:
Պահանջարկի առումով լրացուցիչ կայունացնող գործոն է դարձել Չինաստանի կողմից հում նավթի ներմուծման կրճատումը գրեթե 50%-ով՝ նախապատերազմական մակարդակի համեմատ, ինչն իր հերթին նվազեցրել է ճնշումը համաշխարհային շուկաների վրա:

Международное энергетическое агентство (МЭА) предупредило, что эскалация конфликта на Ближнем Востоке усиливает опасения по поводу стабильности мировых поставок энергоносителей, хотя экспорт из ОАЭ и Саудовской Аравии пока помогает удерживать рынок сырой нефти от резких шоков.
В заявлении, опубликованном во вторник, исполнительный директор МЭА Фатих Бироль отметил, что агентство пристально отслеживает ситуацию на нефтяных рынках после последних событий вокруг Ормузского пролива — ключевой артерии для глобального энергетического транзита.
«Эскалация боевых действий, затрагивающая Ормузский пролив и энергетическую инфраструктуру региона, усиливает риски для безопасности поставок и увеличивает неопределенность относительно рыночных перспектив», — заявил Бироль.
Он добавил, что угрозы в районе Баб-эль-Мандебского пролива, который рассматривался как важный альтернативный маршрут для экспорта из стран Персидского залива, лишь усугубляют имеющиеся опасения.
Экспорт из ОАЭ и Саудовской Аравии поддерживают рынок
Несмотря на рост напряженности, Бироль подчеркнул, что рынок сырой нефти продолжает выигрывать от ряда факторов, смягчающих негативный эффект.
В их числе — существенные объемы поставок от производителей Персидского залива, в первую очередь Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратов. Обе страны продолжают экспорт нефти по альтернативным маршрутам в обход Ормузского пролива, хотя часть танкеров всё еще проходит и через сам пролив.
По данным МЭА, хотя экспорт из стран Залива снизился по сравнению с пиковыми показателями конца июня, он остается существенно выше уровней, зафиксированных в период с начала марта по середину июня.
В агентстве также отметили, что наращивание экспорта нефти из США, Бразилии, Венесуэлы и Казахстана помогло частично компенсировать потери поставок из региона Персидского залива.
Со стороны спроса дополнительным фактором стабилизации стало сокращение импорта сырой нефти Китаем почти на 50% по сравнению с довоенным уровнем, что также снизило давление на мировые рынки.