Եվրոպական հանձնաժողովն ամերիկյան Google ընկերությանը 890 միլիոն եվրոյի տուգանք է սահմանել՝ Թվային շուկաների մասին օրենքի (DMA) պահանջները խախտելու համար։
Այս մասին հաղորդվել է Եվրոպական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում։
Բրյուսելի տվյալներով՝ Google-ը որոնման արդյունքներում առաջնահերթություն է տալիս սեփական ծառայություններին, այդ թվում՝ առցանց առևտրի հարթակներին, հյուրանոցների ամրագրման, տրանսպորտային և տեղեկատվական ծառայություններին՝ սահմանափակելով մրցակիցների նման առաջարկների տեսանելիությունը։
«Google-ը որոնման արդյունքներում ավելի տեսանելի է ներկայացնում սեփական ծառայությունները՝ դրանք տեղադրելով էջի վերին հատվածում կամ օգտագործելով տեսանելի վիզուալ տարրեր և զտիչներ, մինչդեռ երրորդ կողմերի նման ծառայությունները չեն ստանում նույն տեսանելիությունը», — նշվել է Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունում։
Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովը հայտնել է, որ Google-ը թույլ չի տալիս հավելվածներ մշակողներին անվճար տեղեկացնել օգտատերերին այլընտրանքային և հաճախ ավելի էժան առաջարկների մասին և ուղղորդել նրանց դեպի երրորդ կողմի կայքեր կամ հավելվածների այլընտրանքային խանութներ։

The European Commission has fined the American company Google €890 million for violating the requirements of the Digital Markets Act (DMA).
This was reported on the official website of the European Commission.
According to Brussels, Google gives priority to its own services in search results, including online shopping platforms, hotel booking, transport, and information services, while limiting the visibility of similar offers from competitors.
"Google gives more prominent placement to its own services in search results by placing them at the top of the page or using noticeable visual elements and filters, while similar third-party services do not receive the same visibility," the European Commission said in a statement.
In addition, the European Commission said that Google restricts app developers by not allowing them to inform users free of charge about alternative and often cheaper offers and direct them to third-party websites or alternative app stores.